Prof. Jan Awrejcewicz doktorem h.c. bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej

Prof. dr hab. inż. Jan Awrejcewicz z Politechniki Łódzkiej odebrał we wtorek z rąk rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, prof. Ryszarda Barcika, tytuł doktora honoris causa tej uczelni.

„Profesor Awrejcewicz to nie tylko wybitnie utalentowany naukowiec o wszechstronnych i interdyscyplinarnych zainteresowaniach, ale też wzór do naśladowania. Jest niezwykle pracowity, a jednocześnie otwarty na innych, ciekawy ich rozwiązań i poglądów na naukowe kwestie” – podkreślił promotor doktoratu prof. Andrzej Harlecki.

Jak powiedział rzecznik bielskiej uczelni Mirosław Łukaszuk, zgodnie z tradycją decyzja o przyznaniu doktoratu honoris causa musi zostać poparta pozytywnymi uchwałami senatów innych uczelni. „Były to Politechnika Warszawska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie” – dodał.

Prof. Awrejcewicz kieruje Katedrą Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Jego zainteresowania koncentrują się wokół mechaniki, biomechaniki, a w ostatnich latach również mechatroniki i zagadnień automatyki.

„Profesor specjalizuje się m.in. w biomechanice inżynierskiej, a w tej dziedzinie jego domeną są prace poświęcone rehabilitacji schorzeń kręgosłupa, opracowaniu nowych stentów wewnątrznaczyniowych, czy też dynamice strun głosowych” – powiedział Łukaszuk.

O pozycji łódzkiego naukowca świadczy jego dorobek. Wypromował 19 doktorów, a pod jego kierunkiem przygotowanych zostało pięć rozpraw habilitacyjnych. Jest autorem lub współautorem 44 monografii, dwóch podręczników oraz 300 artykułów.

„Jest też jedynym Polakiem, który został uhonorowany nagrodą Humboldta w dziedzinie mechaniki, przyznawaną wybitnym naukowcom spoza Niemiec. Wchodzi w skład prestiżowej Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Jest też członkiem Komitetu Naukowego Mechaniki PAN” - dodał rzecznik Akademii.

Tytuł dla prof. Jana Awrejcewicza jest szóstym doktoratem honoris causa przyznanym przez Akademię Techniczno-Humanistyczną. Dotychczas uhonorowani nim zostali m.in. były ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Tadeusz Rakoczy, rektorzy Politechniki Łódzkiej Jan Krysiński i Józef Mayer, a także Jerzy Merkisz z Politechniki Poznańskiej.

Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 roku filii Politechniki Łódzkiej. Kształci ponad 9 tys. studentów. (PAP)

szf/ mki/ gma/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    NAWA otworzyła nabór do programu KATAMARAN

  • 29.05.2023. Rektor Politechniki Koszalińskiej Danuta Zawadzka na wmurowaniu Kamienia Węgielnego pod Centrum Wiedzy Cognitarium Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Dr hab. Danuta Zawadzka ponownie wybrana na rektora Politechniki Koszalińskiej

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera