
Najnowsze badania prehistorycznego DNA dowodzą, że ptak kiwi nie ma jednak australijskich korzeni – informują naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Wbrew temu, co przypuszczano, kiwi wcale nie są bliskimi krewniakami australijskich emu. Pod względem genetycznym bliżej im do mamutaków, wymarłych olbrzymich ptaków-nielotów zamieszkujących niegdyś Madagaskar. Mamutaki osiągały wysokość dwóch-trzech metrów oraz ciężar 275 kg.
Co ciekawe, okazało się też, że przodkowie mamutaków, kiwi oraz innych strusiowatych potrafili latać – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii. Zdaniem badaczy tylko dzięki umiejętności lotu te ptaki mogłyby zasiedlić tak odległe od siebie miejsca, jak Nowa Zelandia i Madagaskar.
"Świadectwa wskazują, że latający przodkowie strusiowatych rozprzestrzenili się po świecie zaraz po wyginięciu dinozaurów, a przed gwałtownym zwiększeniem się liczby ssaków, które stały się grupą dominującą" – wyjaśnia prof. Alan Cooper.
Jak dodaje, strusiowate prawdopodobnie wykorzystały krótką sposobność, żeby stać się dużymi roślinożercami. Kiedy zaś ok. 50 mln lat temu ssaki stały się większe, żaden inny gatunek ptaków nie poszedł w ślady strusiowatych, chyba że na odizolowanych wyspach, jak np. ptak dodo.
Kiwi, gdy doleciały na Nową Zelandię, zetknęły się z olbrzymimi ptakami moa. To sprawiło, że rozmiar ich ciała pozostał niewielki. Sąsiedztwo moa zmusiło je też do nocnego trybu życia – uważają badacze.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.