
W wakacje miłośnicy przyrody mogą pomóc w liczeniu susła moręgowanego, czyli tzw. europejskiej wiewiórki ziemnej - która w latach 80. całkowicie zniknęła z terytorium Polski. Gatunek ten przywraca teraz Towarzystwo "Salamandra", które organizuje wakacyjne liczenie tych ssaków.
Jeszcze kilka lat temu susłów moręgowanych nie było w Polsce niemal wcale. Główną przyczyną ich wymarcia był sposób gospodarowania gruntami. W niektórych miejscach zaorywano łąki i zamieniono je na pola, w innych susły wytępiono chemiczne, jeszcze w innych zalesiano tereny, albo zaniechano koszenia traw.
Prace nad przywróceniem gatunku w Polsce od kilku lat prowadzi Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra". Pierwszym etapem procesu reintrodukcji susła było sprawdzenie, czy na pewno tego gatunku już w Polsce nie ma. W 2000 roku uruchomiono program, podczas którego trzeba było m.in. sprawdzić, co było przyczyną wymarcia susła w poszczególnych stanowiskach, czy te zagrożenia nie są wciąż aktualne oraz czy są warunki, które pozwalają na to by zwierzęta miały szansę wrócić.
Następnie, po uzyskaniu wszelkich zezwoleń i funduszy, specjaliści "Salamandry” sprowadzili susły z Węgier; są one teraz hodowane w ogrodach zoologicznych w Poznaniu i Opolu. Na wolność wypuszczany jest ich przychówek. Podczas wakacyjnego liczenia tych ssaków będzie można wyliczyć, ile z nich przetrwało zimę i wiosnę oraz prowadzić obserwacje w ich naturalnym środowisku.
W pierwszej połowie lipca liczone będą susły na stanowisku w Kamieniu Śląskim (województwo opolskie), a w drugiej połowie w Jakubowie Lubińskim (województwo dolnośląskie). Na początku sierpnia liczenie odbędzie się na stanowiskach w Głębowicach i Rościsławicach - również w województwie dolnośląskim.
W bezpłatnych obozach mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, a organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i diety pobytowe. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie przez zgłaszających warunków formalnych.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.