Prehistoryczne narzędzia i inne znaleziska w południowej Szkocji

Na stanowisku w Szkocji odkryto prehistoryczne narzędzia oraz rozmaite artefakty i ślady ludzkiej obecności z różnych epok – informuje serwis internetowy Herald Scotland.

Odkrycia archeologicznych pozostałości dokonano w rejonie miejscowości Dunragit na obszarze jednostki administracyjnej Dumfries and Galloway, w dawnym hrabstwie Wigtownshire w południowo-zachodniej części Szkocji, podczas budowy obwodnicy.

Jak poinformował Rod McCullagh, archeolog z organizacji Historyczna Szkocja, prace wykopaliskowe na stanowisku doprowadziły do odkrycia prehistorycznych artefaktów z okresu mezolitu (9000-4500 r. p.n.e.) i neolitu (4500-2500 r. p.n.e.), a także przedmiotów i pozostałości cmentarzyska z epoki brązu (2500-800 r. p.n.e.) oraz ruin osady z epoki żelaza (800 r. p.n.e. – 500 r. n.e.).

Wśród znalezisk znajdują się rozmaite kamienne narzędzia, groty strzał, urny pogrzebowe oraz ozdoby z koralików, w tym odkryty po raz pierwszy w tej części Szkocji unikalny naszyjnik złożony ze 130 elementów.

Według Keith’a Browna, ministra transportu Szkocji, nieoczekiwane znaleziska archeologiczne w Dunragit, obejmujące okres od mezolitu do wczesnego średniowiecza, są ważnym świadectwem ludzkiej obecności i osadnictwa w południowo-zachodniej Szkocji przez ostatnie 9000 lat.

Wkrótce zapadnie decyzja, czy znaleziska z Dunragit trafią do muzealnych magazynów, czy też będą udostępnione jako eksponaty. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera