
Poczucie, że ma się w życiu cel sprzyja długowieczności – informuje pismo „Psychological Science”.
Amerykańsko - kanadyjski zespół przeprowadził obserwacje dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego ponad 7000 dorosłych Amerykanów w wieku od 20 do 75 lat.
Badanych pytano, w jakim stopniu zgadzają się lub nie zgadzają z trzema stwierdzeniami: „Niektórzy ludzie błądzą wżyciu bez celu, ale nie jestem jednym z nich. Żyję dniem dzisiejszym i tak naprawdę nie myślę o przyszłości. Czasami czuję się jakbym zrobił wszystko, co jest do zrobienia w życiu.”
14 lat później naukowcy odkryli, że osoby mające w życiu poczucie celu żyły dłużej od rówieśników niemających celu – nawet, gdy wzięto pod uwagę takie czynniki jak negatywny nastrój. Nie zależało to od rodzaju celu. Wydłużenie życia nie miało związku z wiekiem uczestniczących w badaniu osób ani z tym, czy pracowały, czy były na emeryturze. Innymi słowy, cel w życiu pomaga dorosłym w każdym wieku.
Dr Patrick Hill, psycholog z Carleton University w Kanadzie zauważa, że stawianie sobie celów, które wpływają na codzienne czynności wydaje się mieć wielostronne działanie ochronne – nie tylko przedłuża życie, ale i poprawia stan zdrowia (co wykazały wcześniejsze prace).
Zdaniem autorów badań przyczynami tego zjawiska mogą być: większa u osób mających cel w życiu dbałość o zdrowie oraz wyższa sprawność fizyczna. (PAP)
pmw/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.