Egipscy archeolodzy odkryli w Sakkarze grobowiec sprzed 3100 lat

Zespół archeologów odkrył w północnym Egipcie grobowiec królewskiego dyplomaty z około 1100 r. p.n.e. – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonano na stanowisku w Sakkarze, w odległości 30 kilometrów na południe od Kairu, gdzie znajduje się starożytne cmentarzysko z piramidami władców oraz grobowcami dostojników państwowych z okresu Starego Państwa (ok. 2675-2170 r. p.n.e.) w dziejach starożytnego Egiptu.

Zespół archeologów z Uniwersytetu Kairskiego pod kierunkiem dr Oli El-Egezi, prowadzący wykopaliska w miejscu położonym w pobliżu piramidy faraona Unisa, panującego w latach ok. 2367-2347 p.n.e. ostatniego władcy V Dynastii (2504-2347 r. p.n.e.), odkrył grobowiec z okresu Nowego Państwa (1570-1070 r. p.n.e.).

Odkryty grobowiec pochodzi z ok. 1100 r. p.n.e. i należy do Pasera – królewskiego wysłannika do innych krajów, który posiadał też tytuł strażnika wojskowych archiwów.

Jak poinformował Mohamed Ibrahim, minister ds. starożytności Egiptu, odkrycie grobowca Pasera świadczy o tym, że - nawet po przeniesieniu stolicy z Memfis do Teb – Memfis pozostało ważnym ośrodkiem administracyjnym w okresie Nowego Państwa, a memficka nekropola w Sakkarze mogła być dla urzędników wysokiej rangi odpowiednim miejscem pochówku, porównywalnym z nekropolą tebańską w Luksorze.

Według Alego El-Asfara z ministerstwa ds. starożytności Egiptu, ściany grobowca pokryte są dobrze zachowanymi zdobieniami, a do najważniejszych należą sceny przedstawiające procesję pogrzebową, wykuwanie posągu zmarłego i opłakiwanie go przez żonę, a także powitanie w krainie umarłych przez Ozyrysa – w mitologii egipskiej boga śmierci i odrodzonego życia, Wielkiego Sędziego zmarłych.

Zdaniem Oli El-Egezi, odkrywanie grobowców z okresu Nowego Państwa na cmentarzysku z okresu Starego Państwa ma duże znaczenie dla lepszego poznania rytuałów i zwyczajów mieszkańców starożytnego Egiptu, a także dla porównania różnych aspektów ich życia.

Naukowcy zauważyli, że konstrukcja grobowca Pasera w Sakkarze różni się znacznie od innych odkrytych grobowców z okresu Nowego Państwa, które znajdują się w Luksorze.

Archeolodzy odkryli w grobowcu Pasera nieliczne ceramiczne artefakty, co może świadczyć o obrabowaniu budowli w przeszłości.

Według Ahmeda Saeeda, wykładowcy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Kairskiego, część zdobień na ścianach grobowca sprawia wrażenie niedokończonych przez budowniczych, co może sugerować nagłą i przedwczesną śmierć właściciela grobowca. (PAP)

jot/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop kosmiczny SPHEREx zaczął fotografować całe niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera