Młodzi altruiści mniej narażeni na depresję

Dla zdrowia psychicznego nastolatków lepsze jest dzielenie się z innymi niż dbanie wyłącznie o własne korzyści - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Illinois i Uniwersytetu Kalifornijskiego. O ich wnioskach informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy mierzyli aktywność prążkowia brzusznego, będącego częścią układu nagrody, u 15- i 16-latków, którzy wykonywali zadania związane z dawaniem pieniędzy innym, zatrzymywaniem ich dla siebie lub podejmowaniem ryzykownych decyzji finansowych w nadziei na nagrodę. Objawy depresji były mierzone na początku badań oraz po upływie roku.

Wcześniejsze analizy wskazują, że aktywność tego obszaru mózgu jest większa w okresie dorastania, co sugeruje, że nastolatkowie odczuwają satysfakcję z nagrody silniej niż młodsze dzieci czy dorośli. W okresie dorastania mogą nasilać się także objawy depresji.

"Aktywność prążkowia w odpowiedzi na różne rodzaje nagrody pozwalała przewidzieć czy objawy depresji z czasem nasilą się czy złagodnieją. Jeżeli aktywacja następowała w wyniku zaangażowania w ryzykowne działanie, objawy depresji nasilały się. Gdy aktywacja była związana z działaniem prospołecznym, objawy łagodniały" - mówi autorka badań dr Eva Telzer.

"Jeśli moglibyśmy skłonić nastolatków do zastąpienia zachowania zorientowanego na własne korzyści i podejmowanie ryzyka na zachowanie zorientowane prospołecznie, mogłoby to w perspektywie długoterminowej pozytywnie wpłynąć na ich stan psychiczny" - dodaje badaczka. (PAP)

koc/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera