
Pierwszą w tym roku młodą fokę na polskim wybrzeżu, znaleziono na plaży w Łebie. Po kilku tygodniach spędzonych pod opieką specjalistów ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, wróci ona do morza.
"Foka pojawiła się na plaży w Łebie, po zachodniej stronie od łebskiego portu" – informuje WWF Polska w przesłanym komunikacie. Obserwacja z Łeby jest pierwszym zgłoszeniem małej foki na polskim brzegu w 2014 roku. Znaleziona foka była jeszcze bardzo młoda, o czym świadczyło lanugo, czyli białe futro, którym szczenię pokryte jest w pierwszych dniach życia.
"Foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. Jednak najwięcej zgłoszeń o foczych szczeniętach otrzymujemy w kwietniu" – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. Młode foki matka opuszcza po dwóch - trzech tygodniach, a focze szczenię rusza instynktownie do morza w poszukiwaniu pokarmu. W ubiegłych latach najwcześniejsze zgłoszenie pochodziło z początku marca, z rejonu ujścia Wisły.
Po otrzymaniu sygnału o znalezieniu foki na miejsce zawsze ruszają wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Po wstępnych oględzinach i przekazaniu informacji o stanie foki do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, zostają oni w pobliżu zwierzęcia, aby zapewnić mu spokój i ocenić jego stan.
Ponieważ w pobliżu znalezionej w Łebie małej foki nie było samicy, a maluch znajdował się na lądzie, aż 50 metrów od linii brzegowej, więc eksperci ze Stacji Morskiej podjęli decyzję o przewiezieniu foki do Helu. Po kilku tygodniach spędzonych pod opieką specjalistów, wróci ona do morza.
"Dla dzikiej foki spotkanie z człowiekiem jest źródłem stresu. Dlatego zawsze pamiętajmy o tym, aby nie zbliżać się do niej, i bezzwłocznie poinformować Błękitny Patrol WWF" - przypomina Pietrasik.
Foka szara – obok pospolitej i obrączkowanej - jest jednym z trzech gatunków fok w Morzu Bałtyckim. Sto lat temu w Bałtyku żyło 100 tysięcy fok szarych. W latach 80. było to zaledwie 4,5 tysiąca. Wtedy foki objęto ochroną prawną. W 2013 roku podczas corocznego liczenia tych morskich ssaków zaobserwowano blisko 30 tys. fok szarych. Większość z nich, ponad 10 tys., bytuje na obszarze archipelagów wysp centralnej Szwecji.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.