Uczelnie i instytucje

"Collegium Novum" - nowa monografia na jubileusz UJ

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Z okazji 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się właśnie monografia siedziby władz tej uczelni – Collegium Novum. W czwartek odbyła się w Krakowie promocja tej książki – kolejnej pozycji z serii "Obiekty zabytkowe UJ".

\"Collegium Novum\", autorstwa Moniki Bogdanowskiej i Andrzeja Chwalby, to najnowsza praca przybliżająca architekturę i dzieje neogotyckiego budynku, który od momentu swojego oddania do użytku w 1887 roku pełni funkcję siedziby rektora (poza latami okupacji niemieckiej). Dzisiaj odbywają się tu także inauguracje roku akademickiego.

W promocji książki, która odbyła się w czwartek w auli Collegium Novum, wzięli udział – oprócz obojga autorów i innych znawców dziejów budynku – rektor UJ, prof. Wojciech Nowak i były rektor tej uczelni prof. Franciszek Ziejka. Dyskusji nad książką przysłuchiwali się licznie zgromadzeni widzowie.

Współautor książki, historyk prof. Chwalba, zwrócił uwagę, że publikacja tej książki jest kulminacją serii monografii zabytkowych obiektów UJ, zapoczątkowanej w związku z obchodzonym w tym roku 650-leciem najstarszej polskiej uczelni.

Autorzy nowej monografii i paneliści przypomnieli znaczenie, jakie dla dziejów uniwersytetu ma budynek Collegium Novum zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego. Powstał on, gdy Kraków był peryferyjnym miastem w granicach monarchii austro-węgierskiej, i w związku z tym zdobycie środków na tak okazałą siedzibę – jak mówiła prof. Bogdanowska – było „niemal cudem”. Udało się to w dużej mierze dzięki temu, że uniwersytet miał w rządowym Wiedniu, który decydował o wysokości subwencji, „swojego człowieka” - ówczesnego ministra skarbu Juliana Dunajewskiego.

Ponieważ budynek powstał w czasach zaborów, polskie motywy zostały przez architektów nieco zakamuflowane, np. w auli głównej Collegium, pod samym sklepieniem, umieszczono nierzucające się w oczy herby miast polskich. Takich różnych – mało czytelnych dla niewtajemniczonych osób - znaków jest w budynku znacznie więcej.

O tym, że Collegium Novum jest wyjątkowe pod względem stylu architektonicznego na tle innych europejskich uczelni opowiadała prof. Agnieszka Zabłocka-Kłos.

Dotychczas Księgarnia Akademicka wydała już monografie innych budynków uniwersyteckich: A. Chwalba, Collegium Maius (także w wersji angielskiej); Marek Ferenc, Collegium Nowodworskiego; Tomasz Gąsowski Collegium Wróblewskiego; Piotr Franaszek Collegium Witkowskiego i Wiktor Szymborski Collegium Broscianum. W przygotowaniu jest też Pałac Pusłowskich A. Chwalby.

Wydano także album okolicznościowy Uniwersytet Jagielloński 1364-2014 pod red. Stanisława Pietrzyka i Krzysztofa Stopki.

PAP - Nauka w Polsce

szl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera