
Muszle ostryg, które nie rozpadają się pod wpływem wielokrotnych uderzeń mogą być wzorem dla lepszych szyb kuloodpornych – informuje pismo „Nature Materials”.
Obecnie stosowane przejrzyste osłony i wizjery wytwarzane są z wielu warstw szkła połączonych żywicą lub folią. Jednak po trafieniu kulą pękają, tracą przezroczystość, a przez raz uszkodzoną szybę może się przebić kolejny pocisk.
Christine Ortiz z Massachusetts Institute of Technology zainspirowały przezroczyste muszle mięczaków, które z powodzeniem wytrzymują wielokrotne ciosy drapieżników. Jak wykazały dokładne badania muszli ostrygi szklistej (Placuna placenta), złożonej w 99 proc. z kalcytu, swoją wytrzymałość zawdzięcza złożonej nanostrukturze. Choć kryształy czystego kalcytu łatwo pękają, w muszli tworzą one cienkie warstwy, które pod wpływem obciążenia zmieniają orientację. Ogranicza to zasięg uszkodzeń.
Choć prawdziwe muszle nie są na tyle mocne, aby zatrzymać kulę, stworzenie podobnych nanowarstw z ceramiki stosowanej do celów militarnych może, zdaniem Ortiz, pozwolić na zbudowanie nowej generacji przezroczystych pancerzy. Nie będzie to jednak łatwe, ponieważ temperatury potrzebne do utwardzenia ceramiki zniszczyłyby polimery łączące poszczególne warstwy. (PAP)
pmw/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.