Miejscy ogrodnicy nie wiedzą, jak zaradzić zanieczyszczeniom gleby

Uprawa warzyw w miejskich ogrodach działkowych może mieć dużo zalet, ale brak wiedzy o glebie, w której rosną, i obecnych w niej zanieczyszczeniach naraża na ryzyko zarówno konsumentów, jak i ogrodników - alarmują naukowcy na łamach "PLOS ONE".

Praca w ogrodzie w mieście oznacza nie tylko dostęp do zasobów pożywienia, ale i okazję do aktywności fizycznej, silniejszych więzi społecznych; często oznacza również wzrost wartości nieruchomości. Badacze z amerykańskiego Johns Hopkins Center for a Livable Future (CLF) zidentyfikowali jednak szereg czynników i problemów związanych z ryzykiem zanieczyszczenia gleby w pielęgnowanych wspólnie przez lokalne społeczności ogrodach działkowych i ocenili, że istnieje potrzeba jasnej informacji, jak temu zapobiegać. Wyniki pojawiły się w magazynie "PLOS ONE".

"Istnieją daleko idące korzyści z ogródków w mieście, ale mogą się one wiązać też z wystawianiem się na zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie, produkty przemysłu petrochemicznego, azbest, które mogą znajdować się w glebie" - powiedział jeden z autorów badania Keeve Nachman. "Nasze badanie pokazuje, że ogrodnicy zdają sobie sprawę, że warto znać sposób poprzedniego wykorzystania terenu, ale brakuje im informacji na ten temat i odnośnie potencjalnych zanieczyszczeń w glebie. Mają też braki w wiedzy, jak minimalizować ryzyko kontaktu z tymi zanieczyszczeniami" - podkreślił.

Badacze z CLF podkreślają, że uprawiane w mieście gleby często znajdują się w sąsiedztwie źródeł zanieczyszczeń, np. obszarów przemysłowych, ruchliwych dróg, a w rezultacie wiele szkodliwych związków trafia do gleb w centrach miast.

Naukowcy przeprowadzili szereg wywiadów z ogrodnikami w Baltimore i z osobami, które w jakiś sposób są powiązane z tą społecznością.

"Ludzie mogą wchodzić w kontakt z tymi zanieczyszczeniami, kiedy pracują i bawią się w skażonej glebie lub jedzą produkty, które w niej wyrosły. W niektórych przypadkach może to wiązać się z chorobami, szczególnie wśród dzieci" - powiedział główny autor badania Brent Kim.

Badacze opublikowali specjalny przewodnik dla osób pielęgnujących miejskie ogródki. Radzą m.in., aby przy pracy używać gumowych rękawiczek, myć produkty przed włożeniem do lodówki czy budować płoty oddzielające poletka np. od ruchliwych dróg i tzw. podniesione grządki. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zakrzep można wykryć, zanim zdąży zaszkodzić

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa odbiera Harvardowi 60 mln dolarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera