Blisko 80 mln zł od resortu nauki na projekty badawcze humanistów

Blisko 80 mln zł przyznał resort nauki na realizację badań w dziedzinie nauk humanistycznych. W trzeciej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) dofinansowanie otrzymali autorzy 152 projektów.

Pieniądze w tegorocznej edycji NPRH zostaną przeznaczone m.in. na wydawanie trzech tomów drugiej serii Polskiego Słownika Biograficznego; wykonanie interdyscyplinarnej bazy danych dokumentującej jedwabne tkaniny z zasobów kościelnych Krakowa z czasów od XV do końca XVII w.; katalog druków XVI wieku z historycznej kolekcji Ossolineum; naukowe opracowanie zespołu najstarszych monet polskich.

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) na swojej stronie internetowej, w sumie do realizującego konkurs MNiSW wpłynęły wnioski o finansowanie 945 projektów badawczych, a ostatecznie do finansowania zakwalifikowano 152 wnioski.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki ustanowiono w listopadzie 2010 r. W jego ramach przyznano naukowcom-humanistom na badania już blisko 200 mln zł. Obejmuje on dziedziny takie jak: historia i archeologia, językoznawstwo i literaturoznawstwo, filozofia i religioznawstwo, historia sztuki, bibliologia, archiwistyka, etnologia, antropologia kultury, muzykologia oraz te dziedziny, które zawierają humanistyczne treści i posługują się humanistycznymi metodami badawczymi.

W zakończonej edycji NPRH o dofinansowanie mogli ubiegać się uczeni podejmujący prace dokumentacyjne, edytorskie i badawcze o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej. Właśnie do tego modułu programu wpłynęło najwięcej wniosków - aż 544, z czego dofinansowanie przyznano 93 z nich. Dofinansowanie przeznaczone było też dla polsko-zagranicznych zespołów, realizujących projekty naukowe we współpracy międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej.

Z odrębnego modułu mogli skorzystać młodzi naukowcy-humaniści. Miał on m.in. wspierać zespołowe badania naukowe realizowane przez doktorantów w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej, interdyscyplinarnej lub międzynarodowej.

Dofinansowanie otrzymały też projekty upowszechniające wyniki polskich badań humanistycznych w świecie np. tłumaczenia i publikację elektronicznych wydań, polskich dzieł o najwyższym poziomie naukowym, w innych wersjach językowych. Konkurs miał również na celu wprowadzenie do światowego obiegu elektronicznych wydań najważniejszych czasopism polskiej humanistyki.

Tegoroczny konkurs odbywał się według zasad podobnych, które obowiązywały w jego wcześniejszych edycjach. Kolejną odsłonę przygotuje nowa Radę NPRH, która zostanie powołana do końca kwietnia. Tworząc nowe reguły konkursu uwzględni ona postulaty środowiska. "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki to jedyny tego rodzaju program w Europie, który na tak szeroką skalę wspiera nauki humanistyczne" - podkreśla resort nauki w przesłanym PAP komunikacie.

Resort nauki przypomniał, że NPRH to nie jedyne wsparcie dla badaczy z obszaru nauk humanistycznych. Badania prowadzone przez humanistów oraz staże podoktorskie dofinansowuje także Narodowe Centrum Nauki. Równy dostęp do grantów – w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki oraz przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki – mają naukowcy z uczelni publicznych i niepublicznych. (PAP)

ekr/ agt/ mag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Co Polacy wiedzą o sztucznej inteligencji? Sondaż naukowców z UW

  • Fot. Adobe Stock

    Osoby autystyczne uważają kamuflaż społeczny za wyczerpujący

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera