Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu - wystawa na PW

Źródło: http://czochralskipw.pl/
Źródło: http://czochralskipw.pl/

Ogromne monokryształy, proces ich hodowli, a nawet sobowtóra odkrywcy procesu, bez którego nie istniałaby współczesna elektronika, można zobaczyć na zorganizowanej na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej wystawie „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”.

Jan Czochralski urodził się 23 października 1885 roku w Kcyni, małym miasteczku w zaborze pruskim, niedaleko Bydgoszczy, w szanowanej rodzinie stolarskiej. Zaledwie 16-letni Jan przeniósł się do Krotoszyna, gdzie podjął pracę w aptece. W 1904 roku wyjechał do Berlina. Trafił do laboratoriów koncernu Allgemeine Elektrizitaets Gesellschaft (AEG). Pracując, równolegle zdobywał wykształcenie i w 1910 roku otrzymał tytuł inżyniera chemika na Politechnice Berlińskiej. Na swoich wynalazkach, takich jak stop używany w kolejnictwie, zarobił miliony. W wolnej Polsce był profesorem Politechniki Warszawskiej, a w czasie okupacji współpracował z podziemiem. Niestety, powojenna władza nie polubiła znakomitego naukowca. Pozbawiony stanowiska musiał zarabiać na życie wytwarzaniem produktów chemicznych, prześladowany coraz to nowymi kontrolami i rewizjami. W czasie jednej z nich dostał zawału serca i wkrótce zmarł.

W 1916 roku Czochralski dokonał odkrycia, które po latach okazało się jego największym osiągnięciem: opracował metodę pomiaru szybkości krystalizacji metali. Według anegdoty, przez roztargnienie zamiast w kałamarzu zanurzył stalówkę pióra w tyglu z roztopioną cyną – i wyciągając pióro, uzyskał pręcik metalu.

Metoda wytwarzania monokryształów poprzez wyciąganie, początkowo interesująca wyłącznie metaloznawców, obecnie jest powszechnie stosowana w produkcji kryształów, zwłaszcza półprzewodnikowych, które służą do budowy zarówno pojedynczych elementów elektronicznych, jak i procesorów.

Na wystawie przebrany za profesora Czochralskiego aktor odtwarza historyczny moment odkrycia jego sławnej metody za pomocą pióra ze stalówką i tygielka z roztopiona cyną. Nieco dalej można prześledzić proces tworzenia się monokryształu zarówno na modelu, jak i na urządzeniach wytwarzających monokryształy tiosiarczanu sodu czy galu – metalu, który roztapia się w gorącej herbacie.

Na 20 stoiskach można zapoznać się z łatwymi do hodowli w warunkach domowych kryształami ałunu, cukru czy soli, zobaczyć jak rosną w roztworze kryształki cyny i jak błyskawicznie przebiega krystalizacja przechłodzonego roztworu octanu sodu (to tę reakcje wykorzystuje się w kieszonkowych ogrzewaczach do rąk). Są też substancje nie mające struktury krystalicznej – szkła metaliczne. Większość z nas ma z nimi do czynienia codziennie – są elementem etykietek zabezpieczających towary w sklepach.

Rozmaite kryształy można podziwiać za pomocą mikroskopów optycznych, a także mikroskopu sił atomowych, wystawiony jest jednak również okazały monokryształ krzemu o długości metra oraz „plasterek” znacznie większego kryształu o średnicy 45 centymetrów (z takich krzemowych „wafli” wytwarzane są procesory naszych komputerów). Jest także grafen (wytwarzany na wystawie „klasyczną” metodą wykorzystującą grafit i taśmę klejącą) oraz produkowane w Polsce najlepsze na świecie detektory podczerwieni (wykorzystywane m.in. w łaziku marsjańskim Curiosity).

Organizatorami wystawy, która poza Politechniką (do 23 marca) pokazywana będzie w kilkunastu polskich miastach, są m.in. Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, Polskie Towarzystwo Chemiczne i Muzeum Marii Skłodowskiej–Curie. W tym roku obchodzimy Międzynarodowy Rok Krystalografii, proklamowany przez UNESCO. Więcej informacji na stronie internetowej: www.czochralskipw.pl

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera