
Zaobserwowany przez amerykańską agencję NASA bujny rozrost lasów deszczowych w czasie suszy okazał się złudzeniem optycznym – informuje „Nature”.
Wykonane przez NASA w roku 2003 badania satelitarne sugerowały specjalistom, że baldachim lasów deszczowych Amazonii jest bardziej zielony w czasie suszy. Korony drzew odbijały bowiem więcej światła w zakresie bliskiej podczerwieni, co mogło wskazywać, że pojawia się więcej młodych, zielonych liści, które lepiej odbijają podczerwień.
Jednak nowe badania wskazują, że susza nie sprzyja lasom deszczowym, a wręcz przeciwnie.
Douglas Morton i jego koledzy z Goddard Space Flight Center NASA stosując alternatywne metody zdalnego wykrywania wykazali, że bujny rozrost drzew w czasie suszy był tylko złudzeniem optycznym. Po prostu nowe liście pojawiające się przy dużej wilgotności rzucają więcej cienia na inne liście, co zwiększa całkowitą absorbcję podczerwieni. W czasie suszy jest mniej świeżych liści i mniej cienia, toteż absorbcja maleje.
Na to, że lasy deszczowe jednak lubią deszcz, wskazuje również inna praca, opublikowana przez zespół Luciany Gatti z Universidade de Sao Paulo (Brazylia). W „mokrym” roku 2011 amazońskie lasy emitowały tyle samo dwutlenku węgla, ile go pochłaniały. Natomiast w suchym 2010 cały obszar stracił około pół miliarda ton węgla, głównie w wyniku dodatkowych pożarów suchej roślinności.
Jak wskazują oba badania, jeśli w największym lesie świata znów zapanuje susza, pożary mogą doprowadzić do wzmożonej emisji dwutlenku węgla, co będzie sprzyjać ociepleniu klimatu i dalszym suszom. (PAP)
pmw/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.