Szczegółowe zdjęcie Mgławicy Laguna

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało szczegółową fotografię Mgławicy Laguna, wykonaną w ramach jednego z prowadzonych obecnie przeglądów nieba.

Mgławica Laguna znajduje się około 5000 lat świetlnych od nas. Widać ją na niebie w gwiazdozbiorze Strzelca. Inną jej nazwą jest Messier 8. Mgławica ta to olbrzymi obłok gazu i pyłu rozpościerający się na około 100 lat świetlnych. W jej obszarze formują się nowe gwiazdy.

Najnowsze zdjęcie obiektu zostało wykonane za pomocą teleskopu VST (VLT Survey Telescope) w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Bok fotografii ma 16 tysięcy pikseli.

VST jest teleskopem o średnicy 2,6 metra, przeznaczonym do wykonywania przeglądów nieba w zakresie widzialnym. Fotografia mgławicy została uzyskana w ramach jednego z prowadzonych aktualnie przeglądów, o nazwie VPHAS+, który rozpoczął się w 2012 roku.

Mgławica Laguna została w ostatnich latach sfotografowana także przez inne teleskopy należące do ESO. M.in. w ramach projektu GigaGalaxy Zoom w 2009 roku powstało zdjęcie obiektu obejmujące 370 megapikseli. Z kolei czterometrowy teleskop VISTA wykonał w fotografię w zupełnie innym zakresie długości fali elektromagnetycznej – w podczerwieni.

Pod adresem http://www.eso.org/public/images/eso1403a/zoomable/można znaleźć pełną, powiększaną wersję najnowszego zdjęcia Mgławicy Laguna z teleskopu VST. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera