Zakładając psom uprzęże wyposażone w GPS naukowcy mogą badać ich zachowania społeczne – informuje "New Scientist”.
Właściciele psów dobrze wiedzą, że mają one swoje osobowości. Dzięki technologii GPS udało się prześledzić sieć kontaktów społecznych, które od tych osobowości zależą. Niektóre osobniki cieszą się wyraźnie wyższym prestiżem od innych.
W przyszłości tego rodzaju dane powinny pozwolić na ustalenie, czy w grupach psów pojawia się złożona hierarchia – tak jak w wilczym stadzie. To zagadnienie, nad którym zwierzęcy psychologowie zaciekle debatują od lat. Możliwe, że dzięki zdobytej wiedzy niektórzy właściciele psów będą nawet mogli prowadzić domową psychoterapię dla swoich pupili.
Wiadomo, że w wilczych watahach tworzy się skomplikowana hierarchia, która wyewoluowała, ponieważ jest korzystna dla grupy, a co za tym idzie – dla jej poszczególnych członków.
Wcześniejsze obserwacje nie pozwoliły rozstrzygnąć, czy rzeczywiście psy zachowują się jak ich ewolucyjni przodkowie. Dlatego zoolog Mate Nagy z University of Oxford wraz z kolegami z Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie przeprowadził badania na pięciu psach rasy wyżeł węgierski oraz jednym kundelku.
Wszystkie psy zaopatrzone zostały w uprzęże z miniaturowym odbiornikiem GPS. Naukowcy śledzili zachowanie zwierząt podczas 14 spacerów bez smyczy na otwartej przestrzeni w okolicy Budapesztu. Psom towarzyszyła ich właścicielka, Hedvig Balázs.
Do analizowania ruchów psów zastosowano metodę użytą po raz pierwszy przy badaniu zachowania gołębi w stadzie. Analiza ujawniła, że zachowania te wskazują na istnienie sieci kontaktów społecznych – niektóre psy były przywódcami grupy i wielokrotnie wpływały na trasy, jakimi poruszały się inne osobniki.
Naukowcy wypełnili ankietę oceniającą zachowanie psów w pięciu kategoriach – bojaźliwość, agresja w stosunku do ludzi, pobudliwość, zdolność reagowania na szkolenie i agresja wobec zwierząt – oraz dodatkowej kategorii oceniającej dominację psa względem innych.
Do oceny dominacji wykorzystano cztery parametry: który pies szczeka pierwszy, gdy do domu zbliża się ktoś obcy, który częściej liże pysk innego psa, który zaczyna jeść jako pierwszy i który wygrywa podczas walki.
Jak wykazała analiza danych z GPS, psy mające najwięcej cech dominujących najczęściej także wpływały na ruchy innych osobników.
Oceniający eksperyment specjaliści podkreślają, że nie da się wyciągać daleko idących wniosków na podstawie obserwacji sześciu psów, jednak są pod wrażeniem potencjalnych możliwości metody wykorzystującej GPS w przypadku większych grup.
Malejący koszt aparatury GPS powinien umożliwić wkrótce prowadzenie badań na znacznie większą skalę. Możliwe nawet, że z tej techniki analizy psiego zachowania będą korzystali sami właściciele psów. (PAP)
pmw/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.