Uczelnie i instytucje

Naukowcy wspierają WOŚP

Naukowcy i studenci uczelni wyższych aktywnie włączyli się w organizację 22. Finału WOŚP. W Toruniu fizycy zaprezentowali skonstruowany przez siebie "Dobrometr", a w Białymstoku do kwestowania włączył się rektor Politechniki Białostockiej w towarzystwie łazików marsjańskich.

Specjalnie na niedzielę fizycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przygotowali na toruńskim Rynku Staromiejskim prezentację "Dobrometru" - urządzenia badającego osobisty "potencjał dobra". Pomiar polegał na podłączeniu do ciała specjalnego czujnika, który zbierał i przetwarzał sygnał, a następnie przesyłał go do komputera, na którym wyświetlał się wynik.

W Białymstoku głównym partnerem WOŚP była Politechnika Białostocka. Po południu w centrum miasta kwestował jej rektor Lech Dzienis, któremu towarzyszyły, wyposażone w puszki do zbierania pieniędzy, łaziki marsjańskie Magma2 i Hyperion.

Zostały one skonstruowane przez studentów i naukowców tej uczelni, a w minionych latach świetnie spisały się w zawodach University Rover Challenge na pustyni w USA.

Politechnika przekazała również na aukcję WOŚP Syrenę 105 pomalowaną w ognisty wzór. Samochód powstał z oryginalnych części. Rama i nadwozie pochodzą, bowiem z jednego auta, kilka podzespołów z innych; to praca dyplomowa kilku studentów Wydziału Mechanicznego uczelni.

W niedzielę Syrena 105 stanowiła atrakcję sztabu głównego Orkiestry. Licytacja pojazdu zakończy się dopiero we wtorek. 

W Lublinie podczas kwesty na rzecz WOŚP również pojawił się element związany z nauką i technologią. Wśród kilkuset wolontariuszy, którzy zbierali tam pieniądze znalazł się robot nazwany przez swojego twórcę „Franek”. Robot trzymał puszkę WOŚP na datki. Kiwał głową i zachęcał głosem do wrzucania pieniędzy.

Skonstruował go Przemek Brzeziński z Włodawy. „Jestem pracownikiem banku, robotyka to moje hobby. Mój robot brał już udział w innej akcji charytatywnej, wzbudzał zainteresowanie. Cieszę się, że mogę pomóc w zbiórce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” – powiedział PAP Brzeziński.

W holu budynku lubelskiej telewizji datki zbierali studenci Uniwersytetu Medycznego, którzy jednocześnie wykonywali chętnym podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia, glukozy we krwi, częstotliwości akcji serca i udzielali porad dietetycznych.

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegał pod hasłem "Na ratunek". Środki zebrane przez wolontariuszy mają być przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz drugi - dla seniorów. W całej Polsce, a także za granicą, odbyły się setki imprez, powstało 1,8 tys. sztabów, w ramach których kwestowało 120 tys. wolontariuszy. Fundacja WOŚP przygotowała 35 mln serduszek dla darczyńców. (PAP)

olz/ rof/ kop/ gdyj/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera