
Pieski preriowe pożywiające się niedaleko swoich nor często stają na tylnych nogach, wydają piskliwe dźwięki, a ich zachowanie powtarzane jest przez kolejne osobniki na podobieństwo stadionowej "fali". Wszystko wskazuje na to, że są to testy systemu alarmowego.
Zwierzęta wykonują te zrywy, aby upewnić się, czy ich sąsiedzi aby na pewno są czujni - sugerują naukowcy w magazynie \"Proceedings of the Royal Society B\". Jeśli uzyskują wiele odpowiedzi, mogą się odprężyć, więcej zjeść i spędzić mniej czasu na wyszukiwaniu potencjalnych drapieżników.
\"Prawdopodobnie najważniejsze jest dla nas to, że okazuje się, iż te zwierzęta mają obraz innych osobników jako odrębnych jednostek - podkreśla badacz James Hare z University of Manitoba (Kanada). - Korzystają z czyjejś czujności i aktywnie ją sprawdzają\".
Pieski preriowe dysponują skomplikowanym systemem sygnałów alarmowych, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo. Jednak do tej pory cel \"stójek\" pozostawał nieznany. Wcześniej myślano, że jest to rodzaj komunikatu \"wszystko w porządku\". Jednak po obserwacjach w ogrodzie zoologicznym Hare zauważył, że to zachowanie występuje zarówno w obliczu drapieżników, jak i w sytuacji nieniosącej bezpośredniego zagrożenia.
Pomyślał, że może zwierzęta po prostu upewniają się, czy inne osobniki uważają.
Jeden z jego studentów Robert Senkiw nagrał materiał wideo z zachowaniem piesków na wolności, w Manitobie, a także w Północnej i Południowej Dakocie. W sumie zarejestrował 173 takie \"fale\".
Okazało się, że wiele zależy od tego, jak szybko i jak daleko rozprzestrzeniło się zachowanie zwierząt. Jeśli dużo piesków powtarzało szybko tę pozycję, to inicjator zachowania większą uwagę przykładał do pożywiania się i mniej rozglądał się za napastnikami. Pozostawał natomiast dużo bardziej czujny, kiedy odpowiedziało mu mniej sąsiadów.
Poprzednie badania wykazały, że życie w kolonii redukuje ryzyko zaatakowania przez drapieżniki, ale - jak przekonuje Hare - \"nie chodzi tylko o liczbę osobników, ale o to, czy są czujne\".
Następne badania mają wykazać m.in., czy miejsce zajmowane w kolonii lub osobowość wpływają na prawdopodobieństwo uczestnictwa w \"fali\".
Pieski preriowe (wł. nieświszczuki), mimo rozbudowanych zachowań społecznych, nie są zbyt poważane przez farmerów, którzy uważają je za szkodniki. \"Próbujemy się pozbyć niesłychanie inteligentnych stworzeń, które są równie społeczne jak my\" - podkreśla Hare. (PAP)
mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.