Brak aktywności fizycznej po operacji serca ma związek z depresją

Pacjenci, którzy po operacji kardiochirurgicznej nie są aktywni fizycznie częściej zapadają na depresję - informuje grudniowy numer „Canadian Journal of Cardiology”.

Wiadomo, że ciężkie zaburzenia depresyjne są niezależnym czynnikiem ryzyka dla rozwoju choroby tętnic wieńcowych (CAD) i zwiększają ryzyko incydentów wieńcowych oraz przedwczesnej śmierci.

Jak wynika z badań naukowców z University of Manitoba, po operacji kardiochirurgicznej depresja pojawia się nawet u 40 proc. pacjentów. Ich badania Impact of Physical Activity on Depression After Cardiac Surgery (IPAD-CS) objęły 436 osób. W latach 2010-2011 pacjenci byli poddawani planowej operacji lub oczekiwali w szpitalu na operację serca wymagającą krążenia pozaustrojowego.

Pacjenci byli oceniani pod kątem krótkoterminowej depresji i aktywności fizycznej przed operacją, przy wypisie oraz trzy i sześć miesięcy po operacji. Przed operacją klasyfikowano ich jako osoby z depresją, zagrożone depresją lub wolne od depresji ("depression naïve") , a gdy chodzi o aktywność fizyczną – dzielono na „aktywnych" i „nieaktywnych” na podstawie zachowania w ciągu poprzedzających zabieg siedmiu dni.

Jak się okazało, brak aktywności fizycznej jest niezależnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia depresji przed zabiegiem - pacjenci nieaktywni byli dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie depresji przed operacją.

Rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów z CAD, wymagających operacji serca jest wyższe niż w populacji ogólnej z CAD. Dotyczy to również osób, które przebyły zawał serca.

U około połowy pacjentów cierpiących na depresję przed operacją serca jej objawy utrzymywały się także po roku od zabiegu, a u dodatkowych 20 proc. pacjentów, u których wykonywano bypassy po operacji pojawiają się nowe lub zaostrzają istniejące objawy depresyjne.

Umiarkowana i ciężka depresja po operacji serca zwiększają ryzyko dalszych powikłań kardiologicznych. Autorzy zalecają badanie pacjentów kardiologicznych w kierunku depresji oraz ocenę poziomu ich aktywności fizycznej.

Ich zdaniem, aby zminimalizować ryzyko depresji pacjent powinien być tak aktywny fizycznie po operacji kardiochirurgicznej, jak tylko pozwala jego bezpieczeństwo.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera