Aplikacja promująca archeologię nominowana w prestiżowym konkursie | Nauka w Polsce

Aplikacja promująca archeologię nominowana w prestiżowym konkursie

„W gnieźnieńskim grodzie” – aplikacja mobilna przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otrzymała nominację w konkursie Mobile Trends Awards 2013 r. w kategorii „Aplikacja mobilna – edukacja”.

Nagrody przyznawane są corocznie przez kapitułę konkursową, w której skład wchodzą eksperci ze świata IT oraz mobilnych technologii. Dodatkowe punkty można uzyskać w ramach głosowania internautów.

Muzealnicy udostępnili produkt w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się we wrześniu.

„Dołączyliśmy do zaledwie kilku muzeów w Polsce posiadających aplikacje mobilne. Z pomocą naszej można zapoznać się z prezentacją średniowiecznego grodu w Gnieźnie” – wyjaśnia Magda Robaszkiewicz, pomysłodawczyni projektu.

Muzealnicy wykorzystali przy realizacji produktu technologię rozszerzonej rzeczywistości – augmented reality. Aby z niej korzystać, należy nakierować kamerę mobilnego urządzenia z zainstalowaną aplikacją na specjalnie przygotowane znaczniki: ulotkę i plakaty edukacyjne. Wówczas na ekranie telefonu lub tabletu dochodzi do nałożenia wirtualnej makiety grodu na obraz świata rzeczywistego przesyłanego przez kamerę urządzenia. W efekcie zobaczymy gród, tak jakby fizycznie znajdował się nad drukami. Użytkownik aplikacji zbliżając lub oddalając urządzenie od druków może zapoznać się z wyglądem średniowiecznego grodu na Wzgórzu Lecha. Ponadto może przyjrzeć się trójwymiarowym elementom architektury - wałowi obronnemu i jego przekrojowi, przedromańskiej katedrze, chacie zrębowej czy łaźni parowej. Znaczniki dostępne są stronie internetowej muzeum. Można również skorzystać z aplikacji bez druków, z wyłączoną opcją „rzeczywistości rozszerzonej”.

„O znaczeniu Gniezna dla dziejów Polski wiedzą wszyscy, ale nie każdy ma okazję dotrzeć do wyników najnowszych badań archeologicznych i na nowo odkrywać najdawniejszą historię tego miasta. Stąd pomysł na stworzenie aplikacji, z której można korzystać podczas zwiedzania gnieźnieńskiego muzeum lub w dowolnym miejscu i czasie” – Robaszkiewicz wyjaśnia okoliczności powstania aplikacji.

Aplikację udostępniono w dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych – Android i iOS – dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.mppp.pl. Program istnieje w wersji polskiej i angielskiej. Produkt można pobrać bez dodatkowych opłat. Aplikację wykonała poznańska firma 3R Studio Mobile, dzięki dofinansowaniu otrzymanemu przez gnieźnieńskie muzeum ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera