
35 unikalnych sarkofagów z okresu kultury Chachapoya, zawierających wyłącznie szczątki dzieci, odkryli w północnym Peru archeolodzy – donosi serwis internetowy Peru This Week.
Odkrycia dokonano na stanowisku w górach w dystrykcie San Jeronimo w prowincji Luya, w regionie Amazonas w północnej części Peru.
Na stanowisku archeolodzy odkryli cmentarz z okresu kultury Chachapoya, na którym zachowało się 35 sarkofagów - wykonanych z gliny malowanych trumien, ustawionych pionowo na ziemi lub kamieniach – zawierających wyłącznie szczątki dzieci.
Jak poinformowali naukowcy, na pierwszy ślad stanowiska natrafiono w lipcu br. dzięki zdjęciom lotniczym, a we wrześniu zespołowi archeologów udało się dotrzeć do trudno dostępnego dziecięcego cmentarza Chachapoya.
Jak się okazało na miejscu, wszystkie odkryte sarkofagi mają wymiary dziecięce, ich wysokość wynosi przeciętnie 70 centymetrów, a przednie strony sarkofagów skierowane są w kierunku zachodnim.
Jak poinformował Manuel Cabanas Lopez z regionalnego Urzędu Handlu i Turystyki Amazonas, znalezisko jest pierwszym dziecięcym cmentarzem Chachapoya odkrytym w Peru i powinno być objęte ochroną, a w przyszłości może zostać obiektem turystycznym.
Kultura Chachapoya rozwijała się na wschodnich stokach Andów w północnym Peru w okresie VIII-XV wiek. W II połowie XV w. Inkowie podbili tereny plemienne Chachapoya, a ludność przesiedlili w różne rejony swojego państwa.
Największym i najbardziej znanym obiektem pozostawionym przez przedstawicieli kultury Chachapoya są pozostałości fortecy Kuelap na górskim grzbiecie dominującym nad Doliną Utcubamba, położone w dystrykcie Tingo w prowincji Luya w regionie Amazonas. (PAP)
jot/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.