Jedwabniki tracą w niewoli węch

Udomowione w Chinach jedwabniki morwowe (Bombyx mori) mają dużo słabszy zmysł węchu niż ich dzicy kuzyni. Stało się to w wyniku pięciu tys. lat niewoli – donoszą naukowcy z Instytutu Ekologii Chemicznej Maksa Plancka w Jenie w Niemczech.

Tę osłabioną wrażliwość można stwierdzić, porównując gatunek udomowiony z dzikim – Bombyx mandarina.

W latach 50. XX w. jedwabnik morwowy stał się „królikiem doświadczalnym” w badaniach nad zmysłem węchu. Wyodrębniono wówczas feromon bombykol wydzielany przez samice. Był to pierwszy feromon owadzi, który opisano chemicznie.

Mimo słabszej wrażliwości na zapachy środowiska samce Bombyx mori są bardzo wrażliwe nawet na kilka cząsteczek feromonu, który wychwytują za pomocą czułek. Można to bardzo dokładnie zmierzyć za pomocą elektrod.

Jak podkreślają naukowcy, ta wrażliwość nie została wyeliminowana w okresie udomowienia, chociaż wcale nie jest konieczna do rozmnażania się w niewoli.

Jedwab wytwarza się dzięki larwom jedwabników. Zawijają się one w kokon, który składa się z jednej nici, osiągającej długość półtora kilometra. W procesie produkcji kokon zanurza się w gorącej wodzie i znajduje koniec nici, którą następnie nawija się na szpulę.

Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera