Radosław Brzózka - naukowy lider pasma porannego w TVP1

W zrealizowanych już 50 odcinkach popularnonaukowego programu "Jak to działa" Radek Brzózka wyjaśnia działanie najnowszych technologii, urządzeń czy praw natury, Widownia programu sięga kilkaset tysięcy widzów i regularnie zapewnia produkcji pozycję lidera pasma porannego w TVP1.

Radosław Brzózka jest kandydatem w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego, przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Media.

Popularyzacją nauki zajmuje się od września 2011 roku. Wtedy zaczął prowadzić poświęcone nauce programy i widowiska telewizyjne. Jest prowadzącym i autorem programu popularnonaukowego „Jak to działa?”, którego do tej pory zrealizowano 50 odcinków.

"Tematyka poszczególnych odcinków skupia się wokół zagadnień naukowych oraz technicznych. Tłumacząc zasadę działania otaczających nas urządzeń i zjawisk, odwołuję się do ich naukowych podstaw. Szukam ludzi - naukowców, którzy tworzą polską naukę i potrafią zarażać swoim entuzjazmem do tematów, które uważane są powszechnie za nudne i trudne – pokazując ich ciekawe strony. Rozmawiając ze studentami pokazuję nie tylko fascynujące projekty, którymi się zajmują, ale jednocześnie zachęcam młodych widzów do pójścia w ich ślady" - opisuje w swoim zgłoszeniu dziennikarz.

W wyemitowanych odcinkach można było np. przekonać się możliwościach drukarek 3D; poznać metody diagnostyczne stosowane choćby przez starożytnych Greków; zrozumieć zasadę działania, technologię produkcji i zastosowania laseru; zobaczyć, jak wyglądają i jak zachowują się bakterie, do czego są nam potrzebne i czy zawsze oznaczają dla nas zagrożenie.

Naukę i technikę - z naciskiem na promocję dokonań Polaków - popularyzuje także w innych programach, np. w „Świat się kręci”, czy sugerując tematy warte poruszenia w programach informacyjnych, np. w Teleexpressie.

"Naszym odbiorcą jest szeroka publiczność telewizyjna. Grupę, do której kierujemy program definiujemy jako ludzi poszukujących, otwartych na nową wiedzę i ciekawych świata" - wyjaśnia Brzózka. Ze statystyk profilu programu na Facebooku wiadomo, że najliczniejszą grupę wiekową stanowi młodzież od 13. do 24. roku życia. Drugą pod względem wielkości grupą są widzowie w wieku 25-24 lata.

"Widownia programu +Jak to działa+ zapewnia nam regularnie pozycję lidera pasma porannego w TVP1 gromadząc przed telewizorami kilkaset tysięcy widzów. Wliczana jest tylko widownia nowych odcinków, bez uwzględnienia powtórek programu" - wyjaśnia Brzózka.

Materiały można obejrzeć na oficjalnej stronie programu: http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/jak-to-dziala/wideo i oficjalnym fanpage\'u na Facebooku: http://www.facebook.com/jaktodziala.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Komunikacja zwierząt i uczący się mózg - na festiwalu Copernicus w Krakowie już od 20 maja

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera