
Blisko 40 tys. słuchaczy korzysta z oferty edukacyjnej Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. Obok kursów UOUW organizuje wykłady otwarte dla szerokiej publiczności i debaty naukowe z udziałem ludzi świata nauki, sztuki i mediów. Powstał w 2008 roku w odpowiedzi na stale powiększające się potrzeby edukacyjne dorosłych.
Pierwszy i największy uniwersytet otwarty w Polsce kandyduje - w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Instytucja Pozanaukowa.
"UOUW jest projektem nowatorskim, w porównaniu z dotychczas realizowanymi przez uczelnie wyższe w Polsce przedsięwzięciami z zakresu edukacji ustawicznej. Łączy formy edukacji otwartej z ideą przyświecającą uniwersytetom powszechnym oraz innymi znanymi propozycjami kształcenia osób dorosłych” – przekonuje dyrektor Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka.
Jak wyjaśnia, celem Uniwersytetu Otwartego UW jest zapewnienie osobom dorosłym i młodzieży od 16. roku życia różnych form kształcenia na wysokim poziomie, zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami osobistymi, a także zawodowymi oraz dostosowanych do ich indywidualnych możliwości.
Na jednych zajęciach spotykają się tu ludzie w różnym wieku, z różnym wykształceniem, z różnymi doświadczeniami, ale o podobnych zainteresowaniach. Często szukają nietypowych kursów, chcą rozwijać swoje kompetencje społeczne, znajomość języka obcego, ale także umiejętności zawodowe czy sprawność fizyczną.
Nauka w ramach UOUW odbywa się w systemie trymestralnym, a kursy realizowane są w ramach sześciu Dziedzin Wiedzy: Kultura i Sztuka, Języki i Narody, Człowiek i Społeczeństwo, Biznes, Gospodarka i Prawo, Nauka i Technika oraz Człowiek i Środowisko.
W każdym trymestrze Uniwersytet Otwarty UW przygotowuje ofertę liczącą ok. 250 kursów. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, konwersatoriów, laboratoriów, jak też wykładów. Organizowane są również kursy wyjazdowe oraz kursy w formie spacerów np. „Rozpoznawanie roślin dla nie-botaników” czy „Ptaki wokół nas - wybrane zagadnienia z ornitologii”.
"Każdy kurs proponowany przez UOUW to autorski program współpracującego z nami wykładowcy, którym może być pracownik Uniwersytetu Warszawskiego lub doktorant UW. Aktualnie z Uniwersytetem Otwartym UW współpracuje ponad 500 wykładowców, których łączy zamiłowanie do swojej dziedziny, jak i ogromna chęć dzielenia się posiadaną wiedzą" – ocenia dyrektor.
Po ukończeniu kursu słuchacze otrzymują dyplom pamiątkowy lub - po przystąpieniu do egzaminu - certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę.
Uniwersytet Otwarty UW organizuje wykłady otwarte skierowane zarówno do słuchaczy UOUW, jak też pozostałych zainteresowanych osób. Wśród propozycji Uniwersytetu znalazły się m.in. "Polacy jako kochankowie - relacje w związkach i życie w pojedynkę" , „Od lunety Galileusza do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a”.
W otwartych debatach ludzie świata nauki (pracownicy Uniwersytetu) dyskutują z przedstawicielami świata sztuki i mediów (aktorami, dziennikarzami, pisarzami, reżyserami). Przykładem mogą być debaty: "Co Polacy potrafią najlepiej - czy narzekanie jest naszym sportem narodowym?”, „Cztery kąty i pies piąty, czyli jak żyć ze zwierzęciem pod jednym dachem”. Relacje z tych wydarzeń można znaleźć w dziale wideo na stronie UOUW (www.uo.uw.edu.pl).
"Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego stworzył możliwość praktycznej realizacji idei kształcenia ustawicznego, daje szansę na spełnienie swoich marzeń, a przede wszystkim pozwala wielu osobom zdobyć wiedzę i umiejętności, których nie mogliby posiąść w innych warunkach" – podsumowuje Lubryczyńska-Cichocka.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.