Opisy spotkań z niezwykłymi zwierzętami, czy historie fascynujących roślin, które mijamy na leśnych ścieżkach prezentuje w swoich codziennych felietonach przyrodniczych Grzegorz Tabasz. Jego teksty wraz z fotografiami ukazują się m.in. na łamach "Dziennika Polskiego” i portalu „Sądeczanin”.
Grzegorz Tabasz kandyduje - w kategorii Media - w IX edycji konkursu \"Popularyzator Nauki\", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kandydat zajmuje się popularyzacją od 12 lat. W latach 2000–2003 publikował codzienne artykuły przyrodnicze w nowosądeckim wydaniu „Gazety Krakowskiej”. Potem jego codzienne felietony przyrodnicze zaczęły się ukazywać w „Dzienniku Polskim” czy portalu „Sądeczanin\". Poza tym cykliczne audycje przyrodnicze ukazują się w RDN Małopolska. Tabasz ma też autorski program telewizyjny w Regionalnej Telewizji Kablowej RTK Nowy Sącz. Jest też autorem publikacji książkowych dotyczących przyrody. Jego artykuły ukazują się również w miesięczniku „List do Pani”.
W swoich materiałach opowiada o spotkaniach z różnymi zwierzętami; np. o popielicy, która zadomowiła się na strychu czy o pudle z nietoperzami, które mu kiedyś przekazano. Wyjaśnia, dlaczego jemiołuszki zwiastują zimę, a nawet... jak pachnie pluskwa. Przyrodnik opisuje też fascynujące gatunki roślin, które można napotkać na leśnych ścieżkach, dzieli się ciekawostkami na temat grzybów. Czytelnik nie ma wątpliwości, o czym pisze przyrodnik, bo felietony często ilustrowane są zdjęciem, które Grzegorz Tabasz zrobił podczas swoich wypraw.
Jak informuje w zgłoszeniu Andrzej Zarych ze Stowarzyszenia Greenworks Nasze Karpaty, od 2003 r. ukazało się aż 3,2 tys. felietonów Grzegorza Tabasza. Do tego należy jeszcze doliczyć teksty dłuższe, ze zdjęciem, publikowane w ciągu ostatnich czterech lat w dodatku krakowskim \"Dziennika Polskiego\".
\"Forma codziennego felietonu ograniczona ilością znaków (1050 znaków), wymaga bardzo precyzyjnego przekazu. Treść odpowiada na aktualne, zagadnienia powiązane z ekologią, rytmem pór roku i zjawiskami, które zachodzą w przyrodzie\" - zauważa zgłaszający tę kandydaturę. Grzegorz Tabasz tworzy też teksty nieco dłuższe, które zawierają szersze opisy zjawisk przyrodniczych, charakterystykę gatunków roślin lub zwierząt, często powiązane z elementami etologii, anatomii czy fizjologii.
W audycjach radiowych i programach telewizyjnych popularyzator często nawiązuje z kolei do kultury i historii regionu (Małopolski, Beskidu Sądeckiego i Ziemi Sądeckiej).
\"Sądząc po komentarzach czytelników albo e-mailach słuchaczy i telewidzów, zamieszczane teksty, audycje i programy są lubiane i oglądane\" - czytamy w zgłoszeniu.
Codzienne felietony w Dzienniku Polskim są archiwizowane pod adresem: http://www.dziennikpolski24.pl/pl/po-godzinach/felietony/grzegorz-tabasz.html Natomiast dłuższe felietony z cyklu \"Przyroda według Tabasza\" dostępne są w portalu Sądeczanin.pl(np. http://www.sadeczanin.info/rozmaitosci,9/przyroda-wedlug-tabasza-97-gawrony-na-pasach,52969)
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.