Młodzi polscy informatycy na podium europejskich zawodów dla programistów

Drużyny młodych programistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego zajęły drugie i trzecie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. Wygrała drużyna z Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie.

W zawodach rozegranych w Krakowie wzięły udział 72 drużyny z najlepszych uczelni informatycznych Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Każda z nich miała do rozwiązania 12 zadań programistycznych.

Akademickim Mistrzem Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym w roku 2013 został zespół z Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie, któremu udało się rozwiązać dziewięć zadań.

Reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego, w skład której weszli Jakub Adamek, Igor Adamski i Piotr Bejda zajęła drugie miejsce, rozwiązując także dziewięć zadań, ale w nieco gorszym czasie niż zwycięzcy.

Na miejscu trzecim, z ośmioma rozwiązanymi zadaniami, uplasowała się drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Jarosław Błasiok, Jakub Oćwieja i Tomasz Kociumaka. Kolejne miejsca zajęły zespoły z Zagrzebia i Wrocławia.

Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, są jednocześnie eliminacjami do światowych finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Odbędą się one w rosyjskim Jekaterynburgu w czerwcu przyszłego roku. Do światowych finałów, decyzją organizatorów, zakwalifikowało się pięć pierwszych drużyn.

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są po raz 39. przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. W ubiegłym roku w eliminacjach regionalnych o wejście do finału walczyło ponad 29 tys. studentów z ponad 2300 uczelni ze wszystkich kontynentów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: przyszłość SI należy do biokomputerów

  • 23.04.2019 PAP/Piotr Nowak

    MP: dodatkowa przerwa w eksploatacji reaktora badawczego MARIA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera