Pekari doprowadziły naukowców do miejsca ze sztuką naskalną

Tropiąc pekari białobrode w lasach Brazylii i zbierając dane nt. tamtejszego środowiska naukowcy odkryli prehistoryczne rysunki naskalne, wykonane tysiące lat temu przez myśliwych i zbieraczy. Wyniki ich analiz opisali w periodyku "Revista Clio Arqueologica".

Rysunki przedstawiają grupy zwierząt, m.in. pancerniki, jelenie, dzikie koty, ptaki i gady, a także wyobrażenia ludzi i symbole geometryczne.

Odkryto je w brazylijskiej części płaskowyżu Cerrado, porośniętego głównie sawanną i słynącego z różnorodności gatunków roślin i zwierząt.

W 2009 r. dr Alexine Keuroghlian z Brazylijskiego Programu w Wildlife Conservation Society (WCS) i współpracujący z nią członkowie lokalnej organizacji pozarządowej Instituto Quinta do Sol prowadzili tam badania pekari - zwierząt podobnych do naszych dzikich świń, które żyją w stadach i pokonują duże odległości. Ich obecność świadczy o dobrym stanie ekosystemu, gdyż pekari są bardzo wrażliwe na konsekwencje działań człowieka, np. wylesianie czy polowania. W efekcie powoli znikają z terenów od południa Meksyku po północ Argentyny, gdzie dawniej było ich pełno.

Śledząc sygnały z radionadajników, umocowanych na obrożach pekari i badając tropy tych zwierząt, naukowcy natknęli się na okolice zdominowane przez piaskowce, w których znajdowały się jaskinie, a w nich - rysunki zwierząt i geometrycznych figur.

Analiz tej sztuki podjęli się znawca rysunków naskalnych w tym regionie, Rodrigo Luis Simas de Aguiar i archeolog Keny Marques Lima. Według Aguiara, rysunki mogły powstać w okresie między 4 a 10 tys. lat temu. Ich twórcami byli myśliwi i zbieracze, którzy w jaskiniach mieszkali albo wykorzystywali je wyłącznie po to, by tworzyć.

Styl niektórych rysunków - jak zauważa Aguiar - ma sporo cech wspólnych z tzw. tradycją Planalto, charakterystyczną dla centralnej części Wyżyny Brazylijskiej. Inne o dziwo mają więcej wspólnego ze stylem rysunków z Nordeste (regionu w Brazylii północno wschodniej) czy Agreste (w Brazylii północno wschodniej).

"Odkrycie tych rysunków naskalnych potwierdza, jak ważna jest ochrona ekosystemów płaskowyżu Cerrado i równiny Pantanal zarówno jako miejsc dziedzictwa kulturowego, jak i przyrodniczego" - mówi dyrektor programu Latin America and the Caribbean w WCS i ekspert w dziedzinie archeologii Majów, dr Julie Kunen. (PAP)

zan/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera