Ewa Korpysz - zabytki ocalić od zapomnienia

Za swoją misję uważa ocalenie od zapomnienia niepowtarzalnych zabytków. Słuchaczom pokazuje dwory i parki, zamki i warownie, opactwa i klasztory. Zdradza ich tajemnice, popularyzując wiedzę o malarstwie, rzeźbie i architekturze. Wskazuje miejsca, które warto uczynić celem podróży. Dr Ewa Korpysz kandyduje - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dr Ewa Korpysz pracuje w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Wyższą Przymierza Rodzin i Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Upowszechnia wiedzę o sztuce poprzez otwarte wykłady, publikacje popularnonaukowe, wystawy i pokazy przeźroczy, którym towarzyszą prelekcje oraz wycieczki.

Aktywnie działa w Warszawskim Stowarzyszeniu Plastyków (WSP), gdzie opowiada gościom otwartych spotkań o polskiej i europejskiej sztuce. "Stowarzyszenie skupia ludzi starszych różnych zawodów oraz emerytów, nieprofesjonalistów, którzy odkryli radość obcowania ze sztuką. Ludzie ci malują, tkają i zajmują się innymi dziedzinami twórczości. Rozwijając swoje zainteresowania, pragną też pogłębiać wiedzę na temat sztuki. Każdy pasjonat może się tu zgłosić, a wykłady cieszą się dużą frekwencją" - tłumaczy dr Korpysz.

Kandydatka szczególną uwagę poświęca aktywizacji właśnie osób starszych, emerytów i rencistów. "Seniorzy są grupą społeczną często pomijaną w dyskusjach i działaniach dotyczących popularyzacji wiedzy. Tymczasem jest to bardzo liczne środowisko, które potrzebuje kontaktów z nauką" - zaznacza dr Korpysz.

Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, od 19 lat, na comiesięcznych spotkaniach WSP, w przystępny sposób przedstawia słuchaczom różne zagadnienia z historii sztuki europejskiej i polskiej. Każdy wykład ilustruje wieloma przezroczami. Całoroczne cykle tematyczne prezentowane są zarówno przekrojowo, jak i monograficznie.

Wśród tematów omówionych przez Ewę Korpysz znalazły się cykle poświęcone historii malarstwa, rzeźby i architektury od czasów średniowiecznych po wiek XX, ponadto omówienia twórczości wielkich mistrzów i prezentacje wybitnych dzieł sztuki. Osobne miejsce w wykładach zajęły dzieje pejzażu w malarstwie oraz historia portretu. Wszystkie prelekcje są bogato ilustrowane przeźroczami. Prezentując określone zjawiska referentka nie ogranicza się do biernego przedstawienia tematu, ale stara się mobilizować uczestników spotkania do aktywności i wypowiedzi, pozostawiając też czas na pytania po wykładzie.

Ewa Korpysz popularyzuje sztukę również w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie. "Podejmuję różnorodną tematykę, staram się tak dobrać zakres materiałów, by zainteresować słuchaczy o różnym przygotowaniu. Przychodzą uczniowie i studenci, ale też ludzie pracujący i starsi. Frekwencja jest zawsze bardzo duża" - zapewnia. Tematyka jej prelekcji zawsze jest ukierunkowana na ochronę naszego dziedzictwa narodowego.

W 2012 roku zrealizowała aż cztery imprezy festiwalowe o różnym charakterze – były to prelekcje z animowanym pokazem multimedialnym, spacer po zabytkach z wykładem, warsztaty o charakterze interaktywnym. Mówiła m.in. o sztuce Michała Anioła, rodowym gnieździe Batorych, stylu i etapach budowy warszawskiego kościoła św. Anny.

W ramach współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym przy SGGW dr Korpysz przybliża słuchaczom wiedzę o kulturze europejskiej. Zaprezentowany przez nią w maju 2012 r. pokaz "Zapomniane skarby Kresów" zebrał kilkusetosobową publiczność. Na grudzień zaplanowano spotkanie o tradycji bożonarodzeniowej w sztuce europejskiej.

Kandydatka jest także autorką zdjęć i współautorką wystawy fotograficznej pt. "Cztery lata doświadczeń na Kresach". Wystawa była wynikiem organizowanych przez nią w ramach wolontariatu wakacyjnych wyjazdów na Kresy, w trakcie których uczestnicy - nie tylko studenci, ale też młodzi pasjonaci spoza środowisk akademickich - poznawali zabytki polskie na Ukrainie. Obozy miały na celu popularyzację sztuki zachowanej na tamtym terenie. Studenci mogli zobaczyć zarówno obiekty znane, jak i małe dwory, pałace i kościoły zapomniane, niekiedy bardzo zniszczone.

Swoje publikacje popularnonaukowe dr Korpysz adresuje do szerokiego grona odbiorców. Popularyzuje przede wszystkim sztukę polską. Czasem jednak porusza tematy związane z ciekawymi zjawiskami w sztuce europejskiej. Stara się przy tym pokazać omawiane zabytki tak, by zachęcić do odwiedzenia ich w trakcie wakacyjnych podróży.

W swych publikacjach porusza tematy związane z ciekawymi zjawiskami artystycznymi i zabytkami. Jej prace ukazują się w pismach: Spotkania z zabytkami, Ad rem – kwartalnik akademicki oraz Uniwersytet Warszawski – pismo uczelni. Periodyki te nie mają charakteru pism naukowych, są ukierunkowane na upowszechnianie nauki.

Pełny zestaw publikacji i prac Ewy Korpysz jest dostępny na stronie: http://www.ihs.uw.edu.pl/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera