
Wielkie wymieranie sprzed 65 mln lat, podczas którego wyginęły dinozaury, dotknęło również pszczoły – piszą naukowcy na łamach „Public Library of Science ONE”.
Wyniki badań być może pomogą w lepszym zrozumieniu, dlaczego również dzisiaj pszczoły zaczęły masowo ginąć.
Po raz pierwszy naukowcom udało się znaleźć dowody, że 65 mln lat temu, kiedy doszło do zagłady dinozaurów, ginęły również pszczoły. W tym czasie wymarło wiele gatunków roślin kwiatowych, można więc było się spodziewać, że ucierpiały również owady zależne od nich, czyli zapylacze.
W materiale kopalnym trudno jednak było znaleźć dowody na wymieranie pszczół. Udało się to dopiero dzięki badaniom genetycznym żyjących dzisiaj gatunków z grupy Xylocopinae.
Przeanalizowano i porównano DNA czterech spośród 230 gatunków Xylocopinae z wszystkich kontynentów. Okazało się, że w tym samym czasie, około 65 mln lat temu, we wszystkich grupach doszło do zmian, które można zidentyfikować jako wymieranie. (PAP)
krx/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.