
Kolor oczu reniferów w Arktyce zmienia się w zależności od pory roku – ze złotego latem na niebieski zimą.
U reniferów żyjących w Arktyce kolor oczu, a przez to wrażliwość na światło, zmienia się w zależności od pory roku ze złotego na niebieski.
Prawdopodobnie dzięki temu przystosowaniu zwierzęta potrafią skuteczniej dostrzegać polujące na nie drapieżniki – argumentują naukowcy z University College London i Uniwersytetu w Tromso w Norwegii.
Renifery z Arktyki, podobnie jak wiele innych zwierząt, mają w oku warstwę tkanki zwaną błoną odblaskową lub makatą odblaskową (tapetum lucidum), która leży za siatkówką.
W jasnym świetle lata błona jest złota, natomiast zimą zmienia kolor na ciemnoniebieski, odbijając w ten sposób mniej światła poza oko. Być może niebieski oznacza zwiększenie wrażliwości na promienie ultrafioletowe.
„Po raz pierwszy wykazano na przykładzie ssaków tego rodzaju zmianę barwy oczu” - podkreśla kierownik badań, prof. Glen Jeffery z University College London.
Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B”.(PAP)
krx/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.