Greccy archeolodzy odnowią teatr sprzed 2000 lat w Sparcie

Starożytny teatr w Sparcie zbudowany w latach ok. 30-20 p.n.e. zostanie zrekonstruowany przez archeologów – informuje serwis internetowy Greek Reporter.

Pozostałości starożytnego teatru w Sparcie znajdują się w niewielkiej odległości na północ od nowożytnego miasta Sparta, stolicy prefektury Lakonia w południowej części półwyspu Peloponez w Grecji.

Teatr w Sparcie był jednym z największych teatrów starożytności i mógł pomieścić ok. 16 tysięcy widzów, gdyż jego konstruktorzy naśladowali tradycję budowy starszych wielkich teatrów na półwyspie Peloponez, jak teatr w Epidauros z III w. p.n.e. oraz teatr w Megalopolis z IV w. p.n.e.

Widoczne obecnie na powierzchni pozostałości budowli pochodzą z czasów rzymskich, gdyż wiele jej elementów dobudowywano aż do IV w. n.e.

Centralna Rada Archeologiczna (CAC) - główny organ doradczy ministra kultury Grecji – zarekomendowała przeprowadzenie prac konserwacyjnych i odnowienie obiektu w uznaniu jego unikalnej konstrukcji i szczególnego znaczenia w historii antycznej Grecji.

Archeolodzy w pierwszej kolejności przeprowadzą badania obecnego stanu kamiennych elementów obiektu, wzniesionego z białego marmuru i piaskowca, oraz zabezpieczą je przed dalszą erozją, a także sporządzą dokumentację odkrytych uszkodzeń i ubytków.

W kolejnym etapie zaplanowanych prac z terenu teatru usunięte zostaną wszystkie elementy szaty roślinnej pokrywającej obecnie starożytne ruiny oraz warstwa ziemi zasłaniająca niektóre części budowli, co umożliwi rekonstrukcję teatru w Sparcie. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera