Uczelnie i instytucje

Polska przystąpiła do brazylijskiego programu stypendialnego

Polska przystąpiła do brazylijskiego programu stypendialnego „Ciencia sem fronteiras” – „Nauka bez granic”. Pogram umożliwia m.in. wymianę pracowników naukowych, doktorantów i studentów między obydwoma krajami oraz współfinansowanie projektów badawczych.

Porozumienie między Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) a Krajową Radą Rozwoju Naukowego i Technologicznego (CNPq) Federacyjnej Republiki Brazylii podpisali: prof. Wiesław Banyś – przewodniczący KRASP i rektor Uniwersytetu Śląskiego; prof. Stanisław Bielecki - wiceprzewodniczący KRASP i rektor Politechniki Łódzkiej oraz prof. Marcin Pałys - rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

„+Nauka bez granic+ jest dużym programem stypendialnym finansowanym przez rząd Brazylii. Program ma na celu wzmocnić i rozszerzyć inicjatywy brazylijskie związane z nauką i technologią, innowacją i konkurencyjnością poprzez międzynarodową mobilność studentów oraz pracowników naukowych” – powiedział prof. Wiesław Banyś.

Program „Ciencia sem fronteiras” – „Nauka bez granic” jest skierowany głównie do studentów nauk ścisłych oraz technicznych, medycyny, informatyki i umożliwia najzdolniejszym żakom kształcenie na najlepszych światowych uniwersytetach. O stypendia będą się mogli ubiegać studenci brazylijscy odnoszący sukcesy w naukowych konkursach bądź mający własny dorobek naukowy. Założeniem programu jest utworzenie aż 110 tys. stypendiów naukowych do roku 2015 na całym świecie.

W ramach podpisanej umowy obie strony zobowiązały się m.in. do wymiany pracowników naukowych, doktorantów i studentów. Porozumienie umożliwi też wspólne finansowanie uzgodnionych projektów badawczo-rozwojowych, promocję badań naukowych, konsultacje i wymianę doświadczeń w ramach wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Łatwiejsze będzie też organizowanie naukowych i technologicznych seminariów, warsztatów, sympozjów i innych spotkań.

Ambasada RP w Brazylii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z KRASP rozpoczęły akcję informacyjną na temat polskich uczelni i możliwości, jakie dają studia w Polsce. Wystawę prezentującą możliwości współpracy i przyjęcia studentów brazylijskich w Polsce przedstawiono już w Universidade de Brasilia. Będzie też pokazywana w innych ośrodkach naukowych Brazylii. „Podpisane porozumienie pomoże w rozpropagowaniu informacji na temat polskich uczelni wśród brazylijskich studentów i w przyjęciu ich w naszym kraju” – powiedział prof. Wiesław Banyś.

Podczas wizyty podpisano też umowę o współpracy między Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich a jej odpowiednikiem w Brazylii - Radą Rektorów Uniwersytetów Brazylijskich (CRUB). Umowa ta ułatwia prowadzenie wykładów przez nauczycieli akademickich uczelni partnerskich, prowadzenie wspólnych projektów badawczych, udział w spotkaniach akademickich, wymianę informacji oraz materiałów naukowych.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Uniwersytet Oxfordzki, Adobe Stock

    Uniwersytet Oksfordzki/ Polsko-brytyjskie debaty o roli liderów akademickich

  • Katowice, Adobe Stock

    Zagórowski: radiometria jedną z przyszłościowych kompetencji Głównego Instytutu Górnictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera