Uczelnie i instytucje

UMCS zainaugurował 70. rok akademicki

70. rok akademicki zainaugurował w środę uroczyście Uniwersytet Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie. Podczas inauguracji wręczono Nagrodę im. Jerzego Giedroycia oraz Nagrodę Naukową „Marii Curie”.

„Rozpoczynamy obchody jubileuszu naszej Alma Mater. Najbliższy rok będzie obfitował w wiele wydarzeń naukowych i artystycznych. Będą nadawane odznaczenia wybitnym naukowcom, konferencje naukowe, koncerty, wystawy, prezentacje. Chcemy przybliżyć działania uniwersytetu mieszkańcom miasta, Lubelszczyzny i regionów sąsiednich” - powiedział rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.

Podczas inauguracji, tradycyjnie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia ustanowionej przez Senat UMCS w 2001 r., przyznawanej za badania nad dziedzictwem paryskiej "Kultury" lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.

Nagrodę tę otrzymał w tym roku ukraiński historyk Jarosław Hrycak za książkę pt. „Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856-1886)”. Kapituła nagrody doceniła w publikacji Hrycaka to, że zawarta w niej biografia Franki wykracza poza ukraiński kontekst, a autor opisuje tę postać na tle historii tej części Europy, ale także procesu tworzenia się narodu ukraińskiego.

„Ta książka pokazuje postać stosunkowo mało znaną w Polsce, polityka, historyka, działacza polityczno - społecznego. Pokazuje tę postać na tle wydarzeń historycznych, na pograniczu wielkiej polityki, pograniczu kultur także. Pokazuje też emancypację i kultury i narodu ukraińskiego” - powiedziała dziennikarzom sekretarz Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia prof. Iwona Hofman.

Laureata Nagrody im. Giedroycia nie było na uroczystości, nagrodę odbierze w innym terminie.

Podczas inauguracji wręczono też Nagrodę Naukową „Marii Curie” przyznawaną corocznie przez UMCS za wybitne indywidualne lub zespołowe osiągnięcia i odkrycia naukowe.

W tym roku nagrodę tę otrzymał zespół naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS za „opracowanie przemysłowej technologii produkcji mutanazy - unikatowego enzymu skutecznego w walce z próchnicą zębów”.

Opracowany przez lubelskich naukowców preparat może być zastosowany w profilaktyce próchnicy zębów. Kierujący zespołem prof. Janusz Szczodrak wyjaśnił, że jest to enzym, który działa na polimer odpowiedzialny za „zlepianie” bakterii próchnicotwórczych i tworzenie się płytki nazębnej. Działanie enzymu zapobiega temu procesowi, co w konsekwencji zapobiega próchnicy. Prof. Szczodrak dodał, że przeprowadzone badania „in vivo” wykazały zmniejszenie się płytki nazębnej u pacjentów o ok. 10-15 proc.

Enzym może być użyty w preparatach do higieny jamy ustnej – płukankach, pastach do zębów, żelach stomatologicznych - ale najlepszy efekt, zdaniem profesora, przynieść by mogło jego zastosowanie w gumach do żucia.

„Ta technologia w formie dokumentów +know how+ została przekazana uczelni. Zostały wykonane badania i opracowane odpowiednie procedury przedwdrożeniowe, które umożliwiają uczelni komercjalizację tego wynalazku” - powiedział dziennikarzom prof. Szczodrak.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach powstawały nowe wydziały, a po kilku reorganizacjach z UMCS wydzieliły się dwie inne lubelskie uczelnie – Akademia Medyczna i Akademia Rolnicza – obecnie Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy.

Obecnie UMCS to największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce. Ogółem na wszystkich typach studiów na 10 wydziałach studiuje tu ponad 22 tys. osób. Podczas tegorocznej rekrutacji przyjęto ponad 9,3 tys. osób. Uczelnia zatrudnia 1781 nauczycieli akademickich.

Dotychczas wykształcenie na UMCS zdobyło około 210 tys. absolwentów. (PAP)

ren/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera