Autorzy najlepszych książek psychologicznych wyróżnieni Nagrodą Teofrasta

Prof. Maria Lewicka, dr Paweł Fortuna i dr Łucja Bieleninik są laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, przyznawanej przez redakcję pisma „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w środę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

W kategorii najlepszej książki naukowej nagrodzono prof. Marię Lewicką za "Psychologię miejsca". "Autorka imponuje erudycją. Maria Lewicka domaga się, by w psychologii znalazło się miejsce dla... miejsca" - mówił w laudacji prof. Andrzej Eliasz.

Wśród najlepszych książek popularnonaukowych Nagrodę Teofrasta zdobyła książka dr. Pawła Fortuny „Pozytywna psychologia porażki”. "Jest coś symbolicznego w tym, że Fortuna pisze książkę o porażce, która odnosi sukces" - powiedział laureat. "To po prostu mądra książka. Autor bardzo trafnie przekonuje, że aby wynieść jakąś nauczkę z porażki, trzeba się najpierw po prostu zwyczajnie przyznać do tego, że się ją poniosło" - zachwalał książkę prof. Bogdan Wojciszke.

Najpopularniejszą książką psychologiczną, wybraną przez czytelników, została książka "Dzieci urodzone przedwcześnie w percepcji matek” autorstwa dr Łucji Bieleninik. "Mam świadomość, że tematyka przeze mnie poruszana jest niszowa. Potwierdzeniem zapotrzebowania na fachową literaturę dotyczącą wcześniaków są setki opinii, że książka ta jest niezwykle potrzebna i użyteczna dla bardzo wielu osób"- mówiła dr Łucja Bieleninik.

Redaktor naczelny „Charakterów” Bogdan Białek podkreślił, że polska książka psychologiczna jest ciągle niedoceniona. "Dlatego postanowiliśmy ustanowić tę nagrodę. Dokonując wyboru laureatów, zawsze bardzo staramy się, aby możliwie najlepiej realizować cel wyróżnienia, jakim jest honorowanie publikacji wnoszących istotny wkład w rozwój i promocję psychologii" - podkreślił redaktor naczelny „Charakterów” Bogdan Białek.

Patron nagrody Teofrast z Eresos (ok. 370–287 p.n.e.) był greckim przyrodnikiem i filozofem. Słynie m.in. z dzieła „Charaktery”, w którym przedstawił kilkadziesiąt typowych ludzkich wad.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Pasowej. Więcej o Nagrodzie Teofrasta na stronie www.nagrodateofrasta.eu

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera