
Rozpoczyna się kolejny cykl poniedziałkowych wykładów popularnonaukowych "Spotkania z Astronomią" w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika w Warszawie.
Serię wykładów w każdym semestrze organizuje Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN. Wykłady są wygłaszane w poniedziałki, o godzinie 17.00, w dużej sali wykładowej centrum (ul. Bartycka 18, dojazd autobusem 108 z Palcu Trzech Krzyży lub 167 z Woli i Ochoty) i mają charakter popularny. Po wykładach, w pogodne wieczory, odbywają się pokazy nieba organizowane przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Wstęp jest wolny.
Jesienną serię wykładów rozpocznie 7 października dr Kamil Złoczewski z Centrum Nauki Kopernik, wykładem pt. \"Obiekt czelabiński\". W październiku wystąpię jeszcze: Andrzej Krasiński \"O maszynie różnicowej Charlesa Babbage’a i innych starych komputerach\" (14 października); prof. Andrzej Sołtan \"Ile ważą galaktyki?\" (21 października); dr Michał Bejger \"Kosmiczni degeneraci - o białych karłach, gwiazdach neutronowych i czarnych dziurach\" (28 października).
Pełna lista referatów znajduje się pod adresem internetowym.
***
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk jest wiodącym polskim instytutem naukowym w zakresie astronomii i astrofizyki. W obecnym kształcie istnieje od 1978 roku. Prowadzone są tu badania obserwacyjne i teoretyczne w zakresie astrofizyki gwiazd, układów gwiazd i materii wokółgwiazdowej, fizyki materii gęstej, procesów fizycznych wokół gwiazd neutronowych i czarnych dziur z uwzględnieniem procesów akrecji, struktury i ewolucji aktywnych galaktyk, kosmologii, poszukiwania pozasłonecznych układów planetarnych. W najnowszym rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, CAMK PAN znalazł się pośród 37 najlepszych instytucji zakwalifikowanych do kategorii A+.
PAP - Nauka w Polsce
aol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.