Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej | Nauka w Polsce

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej

Ponad 35 tys. studentów Politechniki Wrocławskiej rozpoczęło we wtorek nowy rok akademicki. „Uczelnia powinna być motorem rozwoju Wrocławia i regionu” - mówił podczas uroczystej inauguracji rektor uczelni prof. Tadeusz Więckowski.

Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła około 9 tys. osób. Politechnika Wrocławska w tym roku nie otworzyła nowych kierunków, lecz skupiła się na dostosowaniu programu nauczania do wymogów rynku pracy. „Wolimy modyfikować programy studiów w konsultacji z przedsiębiorcami. Nadążać za nowymi trendami, zmieniając treści nauczania, niż tworzyć nowe kierunki” - powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka uczelni Agnieszka Niczewska.

Inauguracja roku akademickiego zbiegła się z otwarciem kolejki gondolowej nad Odrą, która łączy kampus główny uczelni z kompleksem edukacyjno-badawczym Geocentrum. Dzięki uruchomieniu kolejki można pokonać tę trasę w ciągu dwóch minut. Wcześniej potrzeba na to było co najmniej 20 minut. Pomiędzy dwoma brzegami Odry kursują dwa wagoniki, które jednorazowo mogą przewieźć 15 osób.

Niczewska podkreśliła, że w tym roku akademickim zostaną zakończone duże inwestycje infrastrukturalne prowadzone przez uczelnie dzięki środkom unijnym. W tym roku kalendarzowym do użytku został oddany kompleks edukacyjno-badawczy Geocentrum. W listopadzie studenci będą mogli skorzystać ze Strefy Kultury Studenckiej. „To miejsce, w którym będzie stołówka, klub filmowy, będą odbywać się koncerty” - mówiła rzeczniczka.

Do użytku zostanie oddany również Bibliotech, czyli Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej. Z nowego budynek będą korzystać różne ośrodki informacyjne oraz naukowo-badawcze. W bibliotece znajdą się trzy zespoły pomieszczeń wyposażone w najnowsze technologie. Będzie to Dolnośląskie Centrum Informacji Naukowo-Technicznej, w ramach którego będzie funkcjonować m.in. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa oraz Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej. Kolejny zespół pomieszczeń będą tworzyć laboratoria przetwarzania danych Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego oraz zespół laboratoriów naukowo-badawczych.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, podkreślił, że uczelnia to nie tylko mury, siatka zajęć czy liczba publikacji. „Politechnika Wrocławska powinna być motorem rozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska. Instytucją współodpowiedzialną za rozwój regionu poprzez prowadzenie badań i kształcenie kadry dydaktycznej” - mówił.

Rektor podkreślił także, że Politechnika Wrocławska jest liczącym się na mapie Polski ośrodkiem innowacyjności. „Świadczy o tym fakt, że od trzech lat najwięcej wynalazków w Polsce powstaje na Politechnice Wrocławskiej. Urząd Patentowy RP ogłosił kilkanaście dni temu raport za rok 2012 . Wynika z niego, że nasza uczelnia w ciągu jednego roku uzyskała 137 patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe” - mówił profesor.

Politechnika Wrocławska jako jedyna uczelnia publiczna ze stolicy Dolnego Śląska nie weźmie udziału w wspólnej inauguracji roku akademickiego wrocławskich uczelni publicznych, które odbędzie się we wtorek popołudniu w Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim.

„Politechnika Wrocławska dość wyraźnie określiła, że nie chce mieć wspólnej inauguracji, chce zachować wierność tradycji. Tak zdecydowała społeczność naszej uczelni – studenci i senaty” - tłumaczyła Niczewska.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera