
Wieprzówka w Małopolsce, na odcinku pomiędzy Rzykami a Sułkowicami, została Rzeką Roku 2013 w konkursie organizowanym przez Klub Gaja. W internetowym głosowaniu zdobyła 4 216 głosów.
Nagrody to dwie statuetki Rzeki Roku – dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje. Konkurs Rzeka Roku jest formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek.
Rzeka Biebrza w Goniądzu (woj. podlaskie) zajęła drugie miejsce w konkursie, a potok Zimnik – trzecie.
"Czyste i naturalne rzeki są naszym wspólnym dobrem, które powinniśmy zostawić następnym pokoleniom. Możemy do tego doprowadzić, jeśli, przede wszystkim dostrzeżemy i zrozumiemy ich nieprzemijającą wartość, i to jest właśnie celem konkursu Rzeka Roku" – wyjaśnia prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.
Jak poinformował Klub w przesłanym PAP komunikacie, Wieprzówkę zgłosił do konkursu Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach wraz z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i Stowarzyszeniem na Rzecz Środowiska Montanum. Przy rzece istnieje ścieżka dydaktyczna i stanowisko dokumentacyjne. U podnóża Beskidu Małego, można poznać historię sprzed 130 milionów lat, gdy na dno istniejącego wówczas morza opadały osady układające się w warstwy i zamieniające w czarne skały, tzw. łupki wierzowskie. W okresie wstrząsów łupki zaczęły tworzyć uskoki i lustra tektoniczne tworząc m. in. wzniesienia Beskidu Małego. Do 1997 r. nikt o nich nie wiedział. Odsłoniła je dopiero ówczesna powódź, gdy rwące wody Wieprzówki zdarły osady żwiru i piasku, ukazując czarne skały.
"Dotychczas nasza mała rzeka znana była jedynie w najbliższej okolicy. Kampania promująca, jaką przeprowadziliśmy we wrześniu, sprawiła, że poznało ją wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale i za granicą i to nawet poza kontynentem europejskim. Wielu patrzy teraz na naszą rzekę inaczej. Widzi ją nie tylko z mostu na ul. Krakowskiej w Andrychowie, gdzie niestety jej obraz nie jest najlepszy, ale również na innych odcinkach" – wyjaśnia Alicja Kołodziejczyk z Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach.
Głosowanie na Rzekę Roku 2013 trwało przez cały wrzesień. W ciągu ostatnich trzech dni głosowania Wieprzówka uzyskała prawie tysiąc głosów więcej, Biebrza – ponad 640 (na 4096 zdobytych), a Zimnik – prawie 260 (na 1089 uzyskanych). W sumie na wszystkie rzeki oddano ponad 12 600 ważnych głosów.
Miejsca poza podium zajęły: Budkowiczanka (1044 głosów); Biała Przemsza (553); Warta (488); Białka (319); Jasień (267); Biała Wisełka (255); Sokołda (201); Wiśniówka (83).
Konkurs Rzeka Roku został zorganizowany w ramach programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę, który zachęca do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów. Do 1. edycji konkursu zgłoszono 49 rzek. Do finału zakwalifikowano 11 z nich.
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.