W piątek siódma edycja Małopolskiej Nocy Naukowców

Około 500 różnych atrakcji naukowych czeka na uczestników siódmej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w piątek w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach.

Główną ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. W tym roku motywem przewodnim Nocy jest „inteligentna specjalizacja”, czyli nowoczesne dziedziny nauki, w których chce się specjalizować Małopolska, m.in. teleinformatyka, life science (biotechnologia, farmacja, medycyna), energia zrównoważona i chemia.

Wydarzenie odbędzie się w 46 różnych miejscach, gdzie naukowcy i studenci przygotowali dla zwiedzających warsztaty, pokazy, wykłady, wycieczki po laboratoriach, konkursy, gry i zabawy, przedstawienia, wystawy, dyskusje, a nawet naukowe show z udziałem uczonych. Nad programem pracowało 1,6 tysiąca osób, w tym około 700 naukowców, blisko 900 studentów, a także 75 kół naukowych.

"Małopolska Noc Naukowców to projekt świetnie przyjmowany przez mieszkańców regionu, którzy z każdym rokiem czekają z napięciem i zainteresowaniem, aż instytucje naukowe otworzą podwoje i pokażą swoje możliwości i badania” - powiedział we wtorek marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jest koordynatorem projektu, który jest realizowany przy udziale 22 partnerów z całego regionów. Wśród nich są najważniejsze uczelnie wyższe, instytucje naukowo-badawcze, placówki medyczne i szkoły średnie.

Jak zapowiadają organizatorzy, uczestnicy Nocy zobaczą „od kuchni” nowoczesne technologie, które rozwijają się w Małopolsce oraz poznają ich twórców. Z kilku wydarzeń będzie prowadzona transmisja na żywo na specjalnej stronie internetowej: www.nocnaukowcow.malopolska.pl

Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej. Wydarzenie odbywa się równolegle w około 300 miastach w 33 krajach.

W zeszłorocznej edycji imprezy w Małopolsce wzięło udział 46 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Polska reprezentantka i grzyby-superbohaterowie w międzynarodowym finale FameLab

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera