Ptaki "zarażone" do migracji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jak to jest, że żyjące na południu Ameryki lasówki zostają tam na zimę, a ich kuzynki z północy co roku migrują? Fizyczną zdolność do długiego lotu lasówki zawdzięczają krzyżówkom z innym, migrującym podgatunkiem - czytamy w "Evolution".

O ile zwykle ptaki albo migrują, albo cały rok pozostają w swoim miejscu, jeden z podgatunków lasówek (Setophaga coronata auduboni), żyjący na zachodnim wybrzeżu USA i Kanady aż po Meksyk, ma nawyki zróżnicowane. Populacje żyjące na północy kontynentu co roku po sezonie lęgowym lecą w cieplejsze strony, zaś populacje z południa pozostają tam cały rok.

David Toews z University of British Columbia w Vancouver (Kanada) i jego zespół chcieli te różnice między populacjami dokładniej zbadać. W trakcie badań analizowali obecne w komórkach struktury odpowiedzialne za produkcję energii - mitochondria. Właśnie od nich zależy, w jakim stopniu mięśnie są zdolne do wysiłku. Naukowcy zauważyli, że pod względem produkcji energii mitochondria u lasówek żyjących na północy są wyjątkowo wydajne.

Podobne mitochondria obserwowano już wcześniej u innego podgatunku lasówek, Setophaga coronata coronata, blisko spokrewnionych z badanymi. Zasięgi występowania obu tych grup pokrywają się na północy kontynentu - tam dokładnie, gdzie żyją Setophaga c. auduboni wyjątkowo skłonne do migracji.

Zdaniem badaczy oba podgatunki krzyżują się między sobą, dzięki czemu potomstwo Setophaga c. auduboni z północnych populacji zyskało wydajne mitochondria. To sprawiło, że ptaki te mogą się podejmować wysiłku migracji. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera