E-booki ułatwiają dyslektykom czytanie

Coraz popularniejsze czytniki książek elektronicznych mogą pomóc osobom cierpiącym na dysleksję czytać szybciej i z większym zrozumieniem, dzięki temu, że można ustawić je tak, by wyświetlały jedynie kilka słów w linijce - informują badacze za pośrednictwem pisma "PLOS ONE".

Jednymi z elementów, które mogą występować u osób z dysleksją są zaburzenia uwagi wzrokowej, tj. trudności w koncentrowaniu się na literach wewnątrz wyrazu oraz wyrazach w linii, a także trudności w rozpoznawaniu liter stłoczonych w wyrazie. Dzięki odpowiednim ustawieniom czytnika liczbę czynników rozpraszających można zmniejszyć - podkreślają autorzy badań.

Naukowcy z Smithsonian Astrophysical Observatory w stanie Massachusetts porównywali ruchy gałki ocznej, a także szybkość i efektywność czytania w grupie 103 uczniów z dysleksją. W przypadku osób z zaburzeniami uwagi wzrokowej korzystanie z czytnika wyświetlającego od dwóch do trzech słów w linijce wyraźnie poprawiło szybkość czytania i zrozumienie tekstu w porównaniu z czytaniem tekstów rozmieszczonych w tradycyjnej formie na papierze. Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku uczniów, u których zaburzenia uwagi wzrokowej nie występowały.

"Co najmniej jedna trzecia przebadanych przez nas osób cierpiących na dysleksję miała zaburzenia uwagi wzrokowej i znacznie lepiej radziła sobie korzystając z czytnika. Dla osób, u których te problemy nie występowały lepsze były tradycyjne sposoby wyświetlania tekstu. Sugeruje to, że czytniki książek elektronicznych mogą być czymś więcej niż nowymi technologicznymi gadżetami" - mówi prowadzący badania Matthew H. Schneps.(PAP)

koc/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wiadomo, dlaczego koty wolą spać na lewym boku

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wydrukowali wysepki trzustkowe

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera