
Ogólnopolski Dzień Nauki, wycieczki i spacery po Szczecinie, otwarte laboratoria i wykłady to atrakcje XIII Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki, który między 21-28 września odbędzie się m.in. w Szczecinie i Koszalinie.
„Zachodniopomorski Festiwal Nauki, od trzynastu lat, wpisany jest w bogaty program festiwali organizowanych w kraju przez ośrodki akademickie. Zainicjowany przez Szczecińskie Towarzystwo Naukowe jest wspólnym dziełem wyższych uczelni oraz placówek naukowych Szczecina i Koszalina” – informuje przewodnicząca komitetu organizacyjnego prof. Ewa Komorowska.
Jak wyjaśnia, wyższe uczelnie Szczecina i Koszalina na czas Festiwalu otwierają drzwi sal wykładowych, laboratoriów i pracowni dla wszystkich zainteresowanych osób. Ma to szczególne znaczenie dla licealistów, którzy stoją przed wyborem nie tylko kierunku, ale także uczelni wyższej, w której podejmą studia.
Festiwal rozpoczyna się w sobotę, 21 września, Ogólnopolskim Dniem Nauki. W programie przewidziano warsztaty teatralne i plastyczne dla uczniów szkół podstawowych, młodzieży i osób starszych, wystawy oraz piesze wycieczki np. po Parku Kasprowicza i Parku Różanka, wyspach Dębina i Czarnołęka na Odrze.
Uroczysta inauguracja Festiwalu odbędzie się w poniedziałek, 23 września. O godz. 17 na Wydziale Biologii Uniwersytetu będzie można wysłuchać dyskusji panelowej poświęconej sposobom dobierania się w pary. Inaugurację uświetni koncert w wykonaniu studentów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Do piątku, 27 września, zachodniopomorskie uczelnie przygotowały spotkania, wykłady, kilkadziesiąt różnych zajęć laboratoryjnych i warsztatów, wystaw i pokazów. Na Politechnice Koszalińskiej będzie można dowiedzieć się np. dlaczego Einstein wymyślał zagadki, poznać kulisy działań szpiegowskich w Polsce i na świecie, zadać teksturę pieczywa.
Uczestnicy zajęć na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym dowiedzą się, jaką tajemnicę kryją przed nami diety odchudzające, czy płeć potomstwa to genetyczna ruletka czy precyzyjna selekcja, jakie są zalety i wady szczepionek.
Z kolei Uniwersytet Szczeciński przygotował np. zajęcia o śmiechoterapii, czyli sposobie na odreagowanie stresu. Będzie można się dowiedzieć, jak uczą się zwierzęta, poznać życie chruścików, czyli podwodnych konstruktorów i poznać zagrożenia wynikające ze stosowania środków psychoaktywnych.
Można zapisywać się również na warsztaty terenowe w Wolińskim Parku Narodowym, Puszczy Wkrzańskiej i rezerwacie Świdwie, Ińskim Parku Krajobrazowym.
Szczegółowy program Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki jest dostępny na stronie: www.festiwal.stn.szczecin.pl
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.