
Analizy niemieckich naukowców skazują, że kometa 67P/Czuriumow/Gierasimienko – cel europejskiej sondy kosmicznej Rosetta – zacznie wykazywać aktywność w marcu 2014 r. To szybciej niż sądzono.
Grupa badaczy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka ds. Badań Układu Słonecznego (MPS) przeanalizowała liczne zdjęcia komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, do której europejska sonda Rosetta ma dotrzeć w przyszłym roku. Zdjęcia były uzyskane teleskopami naziemnymi w ciągu ostatnich trzech orbit komety dookoła Słońca.
Kometa spędza większość czasu daleko od Słońca jako „brudna kula śniegu” – zlepek lody i skał. Gdy zbliża się do Słońca, lotne substancje zaczynają odparowywać z jądra wysyłając fontanny z cząstek pyłu. Wokół jądra powstaje otoczka, zwana komą. Formuje się także najbardziej charakterystyczna cecha komety – warkocz.
Naukowcy dokonali analizy 31 zestawów danych z lat 1995-2010 uzyskanych teleskopami takimi jak VLT z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Na tej podstawie badacze przewidują, że kometa rozpocznie swoją aktywność wcześniej niż do tej pory zakładano. Ma to nastąpić w marcu 2014 r. Maksimum aktywności powinno natomiast nastąpić w połowie września 2015 r.
„Ponieważ kometa Czuriumowa-Gierasimienki wydaje się zachowywać z grubsza tak samo w ciągu pokonywania ostatnich orbit, jesteśmy optymistyczni w kwestii naszych przewidywań przyszłorocznych wydarzeń” powiedział dr Hermann Boehnhardt z MPS, naukowiec z zespołu zajmującego się lądownikiem sondy Rosetta.
Dzięki misji Rosetta będzie można więc prześledzić z bliska wszystkie fazy uaktywniania się komety. Sonda Rosetta ma zostać wybudzona z trybu hibernacji dwa miesiące przed przewidywaną datą rozpoczęcia kometarnej aktywności.
W ramach misji Rosetta na jądrze komety ma osiąść lądownik. Misja ma polski udział: młotek i szpikulec, który wkłuje się w powierzchnię komety, zostały wykonane przez polskich naukowców. Sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) została wystrzelona z Ziemi w 2004 roku. (PAP)
cza/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.