
W przeciwieństwie do ludzi małpy człekokształtne z reguły unikają głębokiej wody - prawdopodobnie boją się niewidocznych w niej drapieżników. Zdarzają się jednak doniesienia, z których wynika, że - czując się bezpiecznie, także małpy potrafią wchodzić do wody - zauważają autorzy publikacji w "American Journal of Physical Anthropology".
Zdecydowany wyjątek wśród małp stanowi szympans Cooper i orangutan Suryia, słynące z zamiłowania do wody. Małpy te - wychowane w USA i żyjące w niewoli - wyzbyły się instynktownego strachu i nauczyły pływać w basenie.
Na filmie nakręconym przez Renato Bendera z University of the Witwatersrand w Johannesburgu (RPA) widać, jak oba zwierzęta, próbując się utrzymać na wodzie, instynktownie stosują styl bardzo przypominający żabkę. Najpierw wyrzucają ramiona na boki, mniej więcej równolegle do powierzchni wody. I choć Suryia wyrzuca ramiona na przemian, to Cooperowi najczęściej udaje się poruszać przednimi kończynami równocześnie, podobnie jak robią płynący żabką ludzie - zauważa Bender, cytowany na stronie "New Scientist".
Zdaniem badacza takie zachowanie jest dość nietypowe, gdyż niemal wszystkie inne czworonożne zwierzęta pływają pieskiem, poruszając przednimi kończynami naprzemiennie, pod wodą, w płaszczyźnie prostopadłej do lustra wody.
Po analizie nagrania badacz sugeruje, że badane małpy czują się dobrze nawet wtedy, kiedy w pełni zanurzają się w wodzie. Nurkująca Suryia bez oporów otwierała oczy i posługiwała się wzrokiem. Cooper wolał jednak oczy zamykać, a znajdujące się w wodzie, intrygujące przedmioty badał za pomocą dłoni i stóp.
"Można by oczekiwać że zwierzęta, które w toku ewolucji nie miały zbyt wielkiego kontaktu z wodą, a przez to całkiem zatraciły instynkt pływania, mogą odejść od stylu zwanego pieskiem" - mówi Bender. I zastanawia się, dlaczego małpy człekokształtne oraz ludzie, znajdując się w wodzie, wybierają akurat żabkę?
Próbując odpowiedzieć na to pytanie Bender przypomina o naszej nadrzewnej przeszłości, która najprawdopodobniej wymagała umiejętności zwisania z gałęzi. Ramiona ludzi i małp mają stawy zbudowane w taki sposób, że mogą się poruszać we wszystkich płaszczyznach, a nie tylko w jednej, jak u większości pozostałych ssaków. Być może właśnie dlatego styl żabki przychodzi nam w naturalny sposób. (PAP)
zan/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.