Pierwszy w Polsce aktywny wulkan powstanie koło Złotoryi

Zdjęcie miniatury wulkanu, zrobione podczas Nocy Muzeów 2013 w Instytucie Nauk Geologicznych UJ. Fot. Waldemar Obcowski
Zdjęcie miniatury wulkanu, zrobione podczas Nocy Muzeów 2013 w Instytucie Nauk Geologicznych UJ. Fot. Waldemar Obcowski

Pierwsza w Polsce stała makieta wulkanu wyposażona w system symulujący erupcje zostanie zaprezentowana 14 sierpnia w rejonie Pogórza Kaczawskiego - poinformował PAP Instytut Nauk Geologicznych UJ.

Akcja odbędzie się 14 sierpnia w Wilkowie-Osiedlu koło Złotoryi, w rejonie Pogórza Kaczawskiego, nazywanego \"krainą wygasłych wulkanów\". Południowa część pogórza zbudowana jest ze skał wulkanicznych, powstałych wskutek dawnej aktywności wulkanicznej regionu.

Przedsięwzięcie narodziło się z inicjatywy wspierającej młodzież Fundacji \"ANIMUS\" we współpracy z Instytutem Nauk Geologicznych UJ. Będzie to pierwsza w Polsce próba ustanowienia rekordu w stworzeniu najwyższego aktywnego wulkanu - poinformowała PAP Agata Jurkowska, geolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka konkursu \"Popularyzator nauki\" z 2011 roku.

Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w akcji budowania z gliny makiety stożka wulkanicznego o wysokości ponad 160 centymetrów i szerokości powyżej 2 metrów. W środku znajdzie się opracowany w Instytucie Nauk Geologicznych UJ system umożliwiający symulację erupcji wulkanu.

\"Tak duża akcja wymagała długich prac projektowych, w których brali udział naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz lokalni rzemieślnicy - powiedział PAP jeden z konstruktorów wulkanu, Piotr Kowalski. - Efektem prac będzie makieta wulkanu posiadająca krater oraz stożek. Nasz wulkan będzie czynny, co oznacza, że w trakcie wybuchu pojawi się ogień, dym i potoki płynącej lawy.\"

Akcja ma przyjąć formę miniaturowego pikniku naukowego - równolegle z budową wulkanu odbywać się będą warsztaty popularyzujące wiedzę z dziedziny geologii.

Na popołudnie, po ukończeniu makiety, zaplanowano pięć wybuchów nowego wulkanu - ostatni o godzinie 22:30.

Całość zakończy się koncertem charytatywnym, który odbędzie się wieczorem. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na pomoc osobom znajdującym się pod opieką Fundacji \"ANIMUS\", mieszczącej się w Wilkowie-Osiedlu.

PAP - Nauka w Polsce

maab/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera