Uczelnie i instytucje

Powstaje ośrodek biostatystyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

13,5 mln zł będzie kosztowała budowa i wyposażenie ośrodka biostatystyki w Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ośrodek ma kształcić biostatystyków i prowadzić badania dotyczące chorób cywilizacyjnych.

Realizowany przez uczelnię projekt \"Ośrodek do analiz zagrożeń cywilizacyjnych lub środowiskowych i sposobów ich przeciwdziałania\" zakłada powstanie ośrodka biostatystyki i biomodelowania, a także przebudowę dwóch innych jednostek uczelni. Wartość całego projektu to blisko 20 mln zł, z czego w 90 proc. dofinansowany jest ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak powiedział PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Lech Chyczewski, będzie to pierwszy ośrodek biostatystyki w Polsce. Ma zacząć działać pod koniec przyszłego roku, będzie współpracował z zagranicznymi jednostkami.

Chyczewski powiedział, że w kraju brakuje specjalistów od biostatystyki. Wyjaśnił, że naukowcy prowadząc badania laboratoryjne otrzymują bardzo dużo informacji i nie są w stanie opracować ich wszystkich. Tutaj z pomocą mają przyjść właśnie biostatystycy, którzy będą prowadzić badania molekularne, wyciągać wnioski, a te będą pomocne w diagnozowaniu i leczeniu chorób. W kręgu szczególnych zainteresowań uczelni są choroby cywilizacyjne.

Ośrodek będzie częścią Centrum Badań Innowacyjnych, które działa na uczelni od 2010 roku. Z centrum korzystają dwa wydziały uniwersytetu medycznego: lekarski i farmaceutyczny, a także uczelniane Centrum Medycyny Doświadczalnej. Dzięki nowoczesnej aparaturze w centrum prowadzone są badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia i otyłości.

Chyczewski podkreślił, że ośrodek biostatystyki jest kolejnym ogniwem Centrum Badań Innowacyjnych. Dzięki niemu będzie można analizować wyniki badań na uczelni, a nie, jak to się działo do tej pory, wysyłać za granicę.

W ramach projektu w ośrodku powstaną: sale seminaryjne do kształcenia przyszłych biostatystyków, nowoczesne laboratorium bioinformatyki oraz pracownie naukowców.

Chyczewski powiedział, że ośrodek biostatystyki i biomodelowania nie mógłby istnieć bez kadry. Dlatego uczelnia zamierza kształcić biostatystyków. W tym roku na uniwersytecie ruszą międzynarodowe studia doktoranckie z biostatystyki. Naukę ma rozpocząć 20 osób. Chyczewski powiedział, że to studia skierowane do Polaków, a także zagranicznych studentów. Wykłady będą prowadzić wykładowcy z uznanych placówek na całym świecie. Studia są realizowane w ramach projektu resortu nauki Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący (KNOW).

PAP - Nauka w Polsce

swi/ mrt/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera