Rozpoczynają się badania "paleontologicznego El-Dorado"

Zeszłoroczne badania  w kamieniołomie koło Sławna. Fot. B. Błażejowski
Zeszłoroczne badania w kamieniołomie koło Sławna. Fot. B. Błażejowski

5 sierpnia rozpoczną się trzytygodniowe wykopaliska w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (gm. Sławno). Miejsce okrzyknięto w momencie jego ujawnienia w 2012 roku „paleontologicznym El-Dorado”. Stanowisko, będące skarbnicą skamieniałości sprzed 148 mln lat, odkrył dr Adrian Kin.

„Będzie to już drugi międzynarodowy obóz badawczy, w którym wezmą udział studenci i doktoranci z wielu polskich i zagranicznych uczelni, m.in. UW, UJ, UAM, UŚ, AGH a także Museum fuer Naturkunde (Berlin) oraz Kent State University (USA)” – wylicza kierownik badań dr Błażej Błażejowski z Instytut Paleobiologii PAN.

„Wstępne badania wapieni ze Sławna wykazały obecność bogatego zespołu skamieniałości organizmów lądowych i morskich, odznaczających się unikatowym stanem zachowania” – dodaje dr Błażejowski.

Do tej pory w kamieniołomie znaleziono m.in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), pierwszego znanego z Polski skrzydła ważki jurajskiej, liczne skrzypłocze oraz ryby. Poza tym odkryli m.in. bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieletowych jak i promieniopłetwych, liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy, szczątki niewielkich morskich gadów, rzadkie amonity, a także lądowe owady (np. ważki, żuki i koniki polne). Dodatkowo udało się zarejestrować zapis kopalny pierwszego polskiego tsunami.

„Zdecydowana większość rozpoznanych skamieniałości reprezentuje gatunki nowe dla nauki. Trudno przecenić znaczenie tego stanowiska” – zaznacza dr Błażejowski.

Projekt ma interdyscyplinarny charakter. Naukowcy chcą skupić się na pozyskaniu i interpretacji paleobiologicznej nowych materiałów paleontologicznych ze szczególnym uwzględnieniem wybranych grup bezkręgowców, w tym skrzypłoczy i amonitów, a także morskich gadów, pterozaurów oraz owadów.

Badacze pragną również zrekonstruować warunki i przebieg sedymentacji w oparciu o analizę paleoekologiczną skamieniałości oraz analizę wybranych aspektów geochemii profilu wapieni ze Sławna. Naukowcy zastosują również mikrotomografię rentgenowską w nieinwazyjnych badaniach skamieniałości - wykorzystają zaawansowane technologie do obrazowania, ilościowych metod pomiarowych, a także trójwymiarowej wizualizacji w badaniach skamieniałości.

W tym roku wykopaliska wspiera finansowo Narodowe Centrum Nauki, Firma Nordkalk (właściciel kamieniołomu) oraz Gmina Sławno.

Stanowisko odkrył w 2005 roku zmarły przedwcześnie dr Adrian Kin (1979-2012). Był prezesem, liderem i założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS. Zorganizował i uczestniczył w ponad 1200 wyprawach geologicznych, paleontologicznych oraz przyrodniczych na terenie Polski i za granicą. Był odkrywcą największego (1,18 m) znanego z terenu Polski amonita sprzed 75 mln lat.

Nauka w Polsce - PAP

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

  • Fot. Adobe Stock

    Miasto jest pełne kleszczy - nowe badanie na terenie Warszawy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera