Nauka dla Społeczeństwa

04.06.2023
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Olsztyn/ Lekarski i Weterynaria najpopularniejsze na uniwersytecie

Kierunek Lekarski i Weterynaria są w tym roku najbardziej oblegane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Z powodu nikłego zainteresowania zawieszone może być kształcenie filologów germańskich, rosyjskich i teologów - poinformowała rzeczniczka uczelni Wioletta Ustyjańczuk.

Ustyjańczuk podała, że uczelnia oferowała w tym roku 59 kierunków. W rekrutacji wzięło udział 15,2 tys. osób, uczelnia już przyjęła 10,5 tys. osób.

Najpopularniejszym jest działający od 2008 roku kierunek Lekarski, gdzie o jedno miejsce stara się 20 osób. Od 2010 roku możliwe jest studiowanie na tym kierunku w języku angielskim. Dużym zainteresowaniem cieszy się też Medycyna weterynaryjna, gdzie na jedno miejsce przypada 10 osób. Wśród przyszłych studentów dużą popularnością cieszą się też: Bezpieczeństwo wewnętrzne, Prawo, Ekonomia, Administracja, Bezpieczeństwo narodowe, Budownictwo, Informatyka, Zarządzanie i Pedagogika. Na tych kierunkach na jedno miejsce przypada od 7 do 3 osób.

Najmniej chętnych chce studiować Teologię, gdzie w tym roku zgłosiły się tylko dwie osoby. Po kilka osób chce studiować Filologię rosyjską, Filologię germańską, Fizykę techniczną, Edukację techniczno-informatyczną, Informację naukową i Bibliotekoznawstwo. Nie ma także zbyt wielu zainteresowanych kierunkiem Ochrona środowiska w jęz. angielskim i Biologią. Według Ustyjańczuk nie jest wykluczone, że z powodu nikłego zainteresowania te kierunki w ogóle w październiku nie zostaną uruchomione. Decyzje o ewentualnym zawieszeniu kształcenia mają zapaść po rekrutacji dodatkowej.

Jak dodała rzecznik olsztyńskiej uczelni, widać, że studenci wybierają obecnie częściej kierunki politechniczne, a także rolne, natomiast nauki humanistyczne są w odwrocie.

Ostatecznie nabór na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zakończy się 27 września. Wówczas znane będą wyniki po dodatkowej rekrutacji i po egzaminach poprawkowych matury, które są w sierpniu.

PAP - Nauka w Polsce

ali/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023