Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Zachodniopomorskie/ Najpopularniejsze kierunki to Psychologia i Budownictwo

Psychologia, Budownictwo, Filologia angielska i Informatyka - to niektóre z najpopularniejszych kierunków na zachodniopomorskich uczelniach. Absolwenci mogli też podjąć studia na nowych kierunkach, np. Inżynierii cyfryzacji lub Biologicznych podstawach kryminalistyki.

Na szczecińskich uczelniach zakończył się lub dobiega końca pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne, uczelnie rozpoczynają drugi etap. Na przyszłych studentów czekają jeszcze wolne miejsca.

Na Uniwersytecie Szczecińskim największym zainteresowaniem w pierwszym etapie naboru cieszyły się: Psychologia (ponad 5 osób na 1 miejsce), Filologia angielska (niemal 4 na jedno miejsce), Kognitywistyka komunikacji (prawie 4 osoby na miejsce), Bezpieczeństwo wewnętrzne (ponad 3 osoby na miejsce), a także Bezpieczeństwo narodowe, Mikrobiologia i Prawo (prawie 3 osoby na miejsce). W serwisie rejestracyjnym uczelni w pierwszym naborze na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zarejestrowało się ponad 5,4 tys. kandydatów.

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów chcących studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie cieszy się Budownictwo, Inżynieria środowiska i Informatyka, na kolejnych miejscach znalazły się: Inżynieria cyfryzacji, Ekonomia, Turystyka i rekreacja, a także Automatyka i robotyka. W pierwszej internetowej rekrutacji zarejestrowało się blisko 10 tys. kandydatów - to ponad 400 więcej niż w ubiegłym roku.

Termin przyjmowania dokumentów na studia na Akademii Morskiej w Szczecinie upływa 16 lipca . Podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem cieszy się Nawigacja, Geodezja i kartografia (jedyny kierunek studiów w tej części kraju), Logistyka, a także Mechanika i budowa maszyn.

Uniwersytet Szczeciński na ponad 30 kierunkach rozpoczął już drugi nabór na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie, potrwa on do 30 lipca. Na kilkunastu kierunkach przedłużono pierwszy nabór, on także potrwa do 30 lipca.

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym 25 lipca ma ruszyć rekrutacja w drugim terminie. Potrwa do wypełnienia limitów, ale nie dłużej niż do 24 września.

Politechnika Koszalińska chce na nowy rok akademicki przyjąć 3 tys. studentów. Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Agnieszka Kowalska w pierwszym terminie w internetowym systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się 2,2 tys. kandydatów. Zakwalifikowani muszą do 19 lipca dostarczyć dokumenty. Pięć dni później dowiedzą się, czy dostali się na studia. Podstawą przyjęcia są wyniki matur. Na uczelni trwa teraz rekrutacja uzupełniająca.

Na dwa kierunki – Architektura wnętrz i Wzornictwo – przyjęcie będzie uzależnione od wyników egzaminu, obejmującego rozmowę kwalifikacyjną oraz prezentację prac kandydata. Egzamin odbędzie się 22 lipca.

Politechnika Koszalińska prowadzi nabór na 27 kierunków. Największym zainteresowaniem kandydatów – jak powiedziała Kowalska - cieszą się: Geodezja i kartografia, Budownictwo, Informatyka, Finanse i rachunkowość, Pedagogika oraz Filologia angielska. W nowym roku akademickim uczelnia nie będzie uruchamiała nowych kierunków.

PAP - Nauka w Polsce

res/ sibi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022