Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Wrocław/ Psychologia, Finanse i Inżynieria biomedyczna najpopularniejszymi kierunkami

Psychologia na Uniwersytecie Wrocławskim, Inżynieria biomedyczna na Politechnice oraz Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym, to kierunki, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów w stolicy Dolnego Śląska.

Podania na wszystkie kierunki studiów złożyło na Uniwersytecie Wrocławskim ponad 15,5 tys. osób, dla których przygotowano ponad 6 tys. miejsc na studiach dziennych. Liczba chętnych do studiowania na Uniwersytecie spadła w stosunku do roku ubiegłego o ok. 2,5 tys. „To efekt niżu demograficznego i zdecydowanie mniejszej liczby absolwentów, którzy ukończyli szkoły średnie. Jednak jaki to będzie miało wpływ na uczelnię, będzie można ocenić dopiero po zakończeniu całego etapu rekrutacji” – powiedział PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu dr Jacek Przygodzki.

Największym zainteresowaniem na uczelni cieszyła się Psychologia, gdzie o jedno miejsce walczy blisko 15 osób. Ponad 12 chętnych na jedno miejsce przypada na kierunku Komunikacja wizerunkowa, który funkcjonuje w instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Trzecim najbardziej obleganym kierunkiem studiów jest właśnie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gdzie na jedno miejsce przypada prawie 10 kandydatów.

Jeśli wziąć pod uwagę ogólną liczbę chętnych na dany kierunek, to największą popularnością cieszyło się Prawo, na które zgłosiło się 2298 osób, druga jest Psychologia, na którą wpłynęło 1274 zgłoszeń i Komunikacja wizerunkowa, gdzie dokumenty złożyło 1229 osób. Z kolei na takich kierunkach jak Fizyka, Astronomia, Dziedzictwo kultury materialnej, a także większość specjalności na kierunkach chemicznych i biologicznych, liczba miejsc przekracza liczbę chętnych.

„W sumie uczelnia uruchomiła w tym roku ok. 40 nowych kierunków i specjalności na wszystkich wydziałach. Jedną z nowości, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, jest np. Komunikacja wizerunkowa na studiach licencjackich” – dodał Przygodzki.

Na Politechnice Wrocławskiej w internetowym serwisie rekrutacyjnym zarejestrowało się prawie 12 tys. osób., o ok. tysiąc mniej niż przed rokiem. Uczelnia planuje przyjąć w sumie 9 tys. kandydatów na studia we Wrocławiu i w swoich zamiejscowych ośrodkach w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

Największym zainteresowaniem na Politechnice cieszyła się w tym roku Inżynieria biomedyczna (na jedno miejsce przypada ponad 6 kandydatów). Sporo chętnych wybrało Informatykę (ponad 4 osoby na miejsce). Dużą popularnością cieszy cię także Gospodarka przestrzenna, Matematyka stosowana oraz Automatyka i robotyka. Na tych trzech kierunkach na jedno miejsce przypadają 4 osoby. Uczelnia nie uruchomiła w tym roku żadnych nowych kierunków.

Na Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu wpłynęło niespełna 9 tys. zgłoszeń, niemal tyle samo, co przed rokiem. Tradycyjnie już największą popularnością cieszył się kierunek Finanse i rachunkowość, gdzie zarejestrowano 2,4 tys. kandydatów, a na jedno miejsce przypada 6 osób. Tyle samo chętnych walczy o jeden indeks na kierunku Ekonomia.

„Bardzo dużo osób zgłosiło się też na kierunek Analityka gospodarcza. W ubiegłym roku był to kierunek zamawiany i studenci mieli zagwarantowane stypendia. W tym roku, mimo że kierunek nie ma już takiego statusu, na jedno miejsce jest aż 5 chętnych” – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa uczelni Jolanta Nowacka.

W tym roku Uniwersytet Ekonomiczny uruchomił trzy nowe kierunki. Logistykę na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów, Gospodarkę przestrzenną na poziomie licencjackim i inżynierskim na Wydziale Nauk Ekonomicznych oraz Turystykę na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze.

Ponad 7,5 tys. osób chce z kolei studiować na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym - liczba chętnych jest zbliżona do tej z ubiegłego roku. Dla kandydatów uczelnia przygotowała ponad 2,5 tys. miejsce na 24 kierunkach studiów stacjonarnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się Weterynaria oraz Geodezja i kartografia. Na trzecim miejscu znalazł się jedyny nowy kierunek studiów – Żywienie człowieka. Na jedno miejsce na uczelni przypadały średnio trzy zgłoszenia.

PAP - Nauka w Polsce

mic/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022