Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Lubuskie/ Uniwersytet Zielonogórski rozpoczął II etap rekrutacji

Największa z lubuskich uczelni – Uniwersytet Zielonogórski rozpoczął w poniedziałek II etap rekrutacji. W pierwszym podania złożyło kilka tysięcy osób, jednak wyniki tej rekrutacji będą znane po 26 lipca, a obu etapów po 16 września br.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, wynika to ze specyfiki uchwały rekrutacyjnej tej uczelni.

„Na UZ nie ma list rezerwowych, a ponieważ każdy kandydat składa dokumenty na kilka uczelni, a w ramach jednej uczelni na kilka kierunków, przychodzi moment, że musi wybrać jeden kierunek na jednej uczelni. Doświadczenie minionych lat uczy nas, że wtedy na każdym kierunku zwalniają się miejsca, dlatego dziekani uruchamiają drugi nabór nawet na kierunkach, na których limity zostały wyczerpane” - powiedziała PAP Sapeńko.

Liczba wolnych miejsc po pierwszej rekrutacji będzie znana po 26 lipca – do tego dnia kandydaci muszą złożyć deklaracje woli studiowania na UZ.

Na nowy rok akademicki uniwersytet może przyjąć 5560 osób na kierunki ścisłe i inżynierskie oraz 5870 na humanistyczne, społeczne i artystyczne.

„Od kilku już lat odczuwamy spadek liczby kandydatów, jednak rekrutacja przebiega cały czas na tym samym poziomie – mamy nadzieję, że w tym roku będzie tak samo” - powiedziała PAP rzeczniczka uczelni.

W I etapie rekrutacji najwięcej kandydatów było na filologie: angielską i germańską oraz kierunki ścisłe i techniczne, takie jak: Budownictwo, Informatyka, Ekonomia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także Bezpieczeństwo narodowe, Zarządzanie i Pielęgniarstwo.

Mniej osób decyduje się na wybór Astronomii, Filozofii czy Fizyki, chociaż już Fizyka techniczna ze specjalnością Fizyka medyczna – studia inżynierskie - cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród kandydatów.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim studiuje 14,5 tys. studentów. Na rok akademicki 2013/2014 uczelnia oferuje 45 kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych – na studiach od I do III stopnia.

Uniwersytet uruchomi także nowe kierunki studiów: Inżynierię danych na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii oraz Kulturoznawstwo na Wydziale Humanistycznym.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim powstaje też pierwsza w kraju grupa słuchaczy na kierunku politologia „40 plus”. Nieodpłatne studia stacjonarne pierwszego stopnia (licencjackie) są adresowane do osób, które ukończyły 40. rok życia, ale i młodszych. Nowością jest także na Wydziale Humanistycznym możliwość wyboru specjalności wspólnych dla wszystkich kierunków.

Wszyscy starający się o miejsce na tej uczelni mają zapewnione miejsca w akademikach, system pomocy materialnej obejmuje pełen zakres stypendiów: socjalne, naukowe, zapomogi, itp. - podkreśliła rzeczniczka.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022